Vitalik Buterin, Google’ın kendisini işe alma girişiminden bahsetti

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, bir sohbet sırasında Blockchain'in geleceği, Ethereum'un durumu ve Google'ın işe alma girişimi hakkında konuştu.

Forbes’ta yer alan habere göre Ethereum Vakfı ve Bitcoin Magazine’in kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçtiğimiz hafta San Francisco’da düzenlenen küçük, özeli bir etkinlik sırasında Blockchain’in geleceği, Ethereum’un durumu ve daha fazlası hakkında görüşlerini paylaştı.

Buterin, Berkeley’deki öğrenci organizasyonu olan Blockchain, Origin ve Modernist sosyal kulübün kurucu ortağı Steve Chen’in evsahipliğinde düzenlenen Jason Hsu ile ocakbaşı sohbetinde şu anda kripto para topluluğunun karşı karşıya olduğu önemli konularla ilgili değerlendirmeler yaptı.

Buterin, Ethereum‘un Casper protokolü ile ilgili gelişmeler sorulduğunda, protokolün sonlandırılmaya çok yakın olduğunu, sadece akademik analizde incelenmeyi beklediğini söyledi.

Ethereum’un kurucusu Blockchain’in geleceğine ilişkin verdiği mesajlarda ise her zamanki endişesini dile getirdi. Buterin, “Blockchain’in şu anda sürdürülebilir kullanım miktarı çok düşük. Blockchain’da var olan kullanışlı şeyler, 200 milyar dolarlık piyasa değerini karşılayabilecek kadar yoğun değil. Sektörün temel sorunu esasında piyasa değeri ile Blockchain’in kullanımı arasındaki bu uçurumu nasıl kapatacağımızı anlamaktır.” şeklinde konuştu.

Buterin, sözlerinin devamında Blockchain‘deki mahremiyet durumuna değinerek şu anda gizliliği korumak için iyi bir yol olmadığını ifade etti.

Blockchain regülasyonları

Regülasyon konusuna da değinen Buterin, şu anda gerekli olan düzenleyici netliğin, insanların küçük miktarlarda kripto para kullanmasını kolaylaştırmanın yollarına odaklanması gerektiğini belirtti:

“Bir markete gidip kart alarak küçük ödemeler için Bitcoin, Bitcoin Cash, Ether vb. kullanmaya başlamak istiyorum. İnsanların günlük alışverişlerinde az miktarda kripto para kullanmasına izin vermek kripto paralar ve ayrıca kripto paraların ötesinde Blockchain kullanım durumları için değerlidir. Finansal olmayan Blockchain kullanım durumları bile hala işlem ücretleri gerektiriyor. Bir markete adım atmakla bu sürtünmeyi azaltabilirsek kripto paraları kullanmaya başlamak basit olurdu.”

Bununla birlikte Buterin, yönetmelikler oluşturmak isteyen hükümetlerin ilk etapta genel olarak Blockchain alanı için yararlı olan hizmetlerin önemini anlamaları gerektiğini ifade etti.

Ethereum’un durumu

Ethereum’un durumuyla ilgili de konuşan Buterin, Ethereum’un geçtiğimiz yıl ICO’lar için tercih edilen bir platform haline gelmesine karşın ICO’ların ‘eski ve sıkıcı’ olduğunu söyledi.

Ethereum’un kurucusu ölçeklendirme çözümlerinin ise beş yıl önce hayal edildiğinden çok daha iyi durumda bulunduğunu ortaya koydu ve “Kripto para topluluğunun proof of work’ü (iş kanıtı) terk ettiği zamanı sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Google’ın işe alma girişimi

Buterin, sohbeti Google’ın onu nasıl işe almaya çalıştığından bahseden mizahi bir konuşmayla sonlandırdı.

Mayıs ayında Google’dan bir yetkili, Vitalik Buterin’e e-posta ile ulaşarak şirkete katılıp katılmak istemediğini sormuştu. Buterin, bu e-postayı Twitter hesabından paylaşarak “Ethereum’u bırakıp Google’da çalışmalı mıyım?” diye sormuştu.

Buterin aradan geçen üç ay sonra bu konu hakkında gülerek “Google’dan rastgele bir İK personeli, bana e-posta gönderdi, büyük olasılıkla yapay zeka algoritması benim GitHub’ımı analiz etti ve uluslararası Olimpiyat’larda yüksek puan aldığımı gördü. Görünüşe göre bir stajyer pozisyonunda işe alınmak için büyük bir aday olarak şablonlarına uyuyorum.” şeklinde konuştu.

→ UEFA SÜPER KUPA FİNALİNDE BLOCKCHAİN’İ TEST ETTİ

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl