Vitalik Buterin’den Merge açıklamaları: %55’i tamamlanmış olacak

Ethereum ve Bitcoin savunucuları arasında yıllardan bu yana devam eden tartışmalara Vitalik Buterin'in sözleriyle yeni bir seviye eklenecek gibi gözüküyor. Paris'teki EthCC konferansında konuşan Buterin, yaklaşmakta olan Merge ile ilgili fikirlerini söyledi. Ethereum kurucusu ayrıca "Proof of Stake, Proof of Work'ten çok daha güvenli" dedi. Buterin ayrıca, "Merge'den sonra Ethereum'un %55'i tamamlanmış olacak" şeklinde konuştu.

Ethereum’un kurucularından olan Vitalik Buterin, Ethereum Topluluk Konferansı’nda (EthCC) önümüzdeki dönemde ağın gelişimiyle ilgili düşüncelerini paylaştı.

“Merge’den sonra %55’i tamamlanmış olacak”

Sözlerine Ethereum ile Bitcoin’i kıyaslayarak başlayan Buterin, iki ağı savunanlar arasındaki farkın, Ethereum’u savunanların ağın %40’ının tamamlandığını, Bitcoin‘i savunanların ise Bitcoin ağının %80’inin tamamlandığını düşünmeleri olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Ancak uzun zamandır plânlanan Merge tamamlandıktan sonra bu %40 olarak gördüğümüz rakam %55 olacak. Daha az enerji bağımlılığı olan ve daha verimli bir sisteme sahip olacağız. Artık Merge’de sona yaklaşıyoruz. Bu muhteşem.”

“Proof of Stake, Proof of Work’ten çok daha güvenli”

Merge’e geçişi uzun ve karmaşık bir yol olarak tanımlayan Buterin, bu yolun sonunda çok daha sağlam ve ölçeklenebilir bir Ethereum ağı olacağını iddia etti ve çok tartışılacak sözler söyledi:

“Proof of Stake, Proof of Work’ten çok daha güvenli bir sistem. Ama tabii ki bir şey alırken, başka şeylerden vazgeçebiliyor. Bireysellik gibi… Ancak ben olumlu özellik sayısının olumsuzlardan fazla olduğunu düşünüyorum. Bu yolun sonunda Ethereum daha sağlam ve daha ölçeklenebilir olacak. Saniyede 100 bin işlem yapabilecek. Zamanla değişimlerin sayısı da azalacak. Benim isteğim de bu yönde ama biliyorum ki insanların istediği de bu. Birçok bilinmeyen konu da var ancak bilinmeyenlerin sayısı da zamanla azalacaktır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl