Ethereum’da endişelendiren işlem: Çeteye ait 800,000 ETH harekete geçti

Ethereum'da PlusToken'a ait olan bir cüzdandan 790,000 ETH hareket etti. Bu miktar, Aralık ayından beri ilk kez bir başka cüzdana taşındı.

Mevcut fiyatlarla yaklaşık 190 milyon dolar eden 790,000 ETH, geçtiğimiz Aralık ayından bu yana ilk defa hareket etti. Haberin yayına girdiği dakika itibari ile bir saat önce gerçekleştirilen işlemde devasa miktar, bilinmeyen bir cüzdana aktarıldı.

Söz konusu ETH’lerin bulunduğu cüzdan, ünlü dolandırıcılık şebekesi PlusToken’a ait. Bilindiği üzere Çin menşeili bu proje, dünyanın birçok bölgesinden yüz binlerce katılımcıdan 2-3 milyar dolar civarında bir para elde etmişti. Proje, mağdurları %600’e varan yüksek kâr vaatleriyle cezbediyordu.

PlusToken bugünlerde sık sık gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde çeteyle ilişkili cüzdanlardan başka cüzdanlara on milyonlarca XRP ve EOS transferleri yapıldı.

PlusToken, Çin tarihinin en büyük Ponzi planı olarak nitelendiriliyor. Sadece Ether, XRP ve EOS değil, aynı zamanda şebekeyle ilişkili cüzdanlarda çok sayıda Bitcoin de bulunuyor. Hatta geçtiğimiz yıl Bitcoin fiyatında görülen düşüşler, bu dolandırıcıların BTC satışlarına bağlanmıştı. Çeteyle bağlantılı bazı şüpheliler, geçen sene gözaltına alınmış ve tutuklanmışlardı.

Ponzi planının Bitcoin, XRP ve EOS’ta da son derece aktif olduğu göz önüne alındığında BitConnect, OneCoin ve MMM’yi geride bırakarak şimdiye kadarki en büyük kripto ponzi planı olarak kayda geçtiği söylenebilir.

Ether, düne göre yüzde 2.5 değer kaybıyla 236 dolardan alıcı buluyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl