Ethereum’un küçük kardeşi Ethereum Classic’in geleceği

Ethereum'un kuçük kardeşi olan Ethereum Classic, son 4 aydır çoğu insan Ethereum'a odaklandığından biraz ihmal edildi. Peki geleceği nasıl olacak?

Ethereum’un kuçük kardeşi olan Ethereum Classic, son 4 aydır çoğu insan Ethereum’a odaklandığından biraz ihmal edildi. Ayrıca bir süredir Ethereum‘a alternatif aramak için ortada pek neden yoktu. Bunun bir sonucu olarak Ethereum Classic‘in fiyatı sürekli bir düşüş gösterdi ve 0.002 BTC’ye kadar geriledi. ETC’nin Dolar karşısında 20 kat değerlendiği doğru fakat dürüst olmak gerekirse hangi kripto para itibari paralara karşı değer kazanmadı?

İlk bakışta ETC’nin durumu pek umut verici görünmüyor. Bununla birlikte biraz derinlemesine temel analiz yapmak bizi tam tersi bir sonuca ulaştırabilir. Her şeyden önce gittikçe artan işlem sayısıyla zorlanmaya başlayan Ethereum’a bir göz atalım. Ağdaki bu işlem yükünün artışı Ethereum üzerinde çalışan CryptoKitties oyunuyla birlikte geldi.

BBC’de yayınlanan yeni bir makalede şu önemli ifadeler yer aldı:

“ETH Gas Station’ın verilerine göre CryptoKitties oyunu Ethereum’daki ağ trafiğinin %10’undan fazlasını oluşturuyor. Trafik arttıkça işlem maliyetleri de artıyor. Ethereum’da esas büyük sorun, Ethereum’a alternatifler arayan ve farklı sistemlere yönelen diğer büyük oyuncular.”

Alternatif: Ethereum Classic

CryptoKitties’e benzer henüz geliştirilme aşamasında olan birçok benzer oyun bulunuyor. Bu nedenle bazı kullanıcılar için makul alternatifler aramak da kaçınılmaz oluyor. Peki alternatif ne olacak? Tahmin ettiğiniz gibi neredeyse Ethereum ile aynı işleve sahip olan Ethereum Classic ilk aday. İşletmeler ve kullanıcılar, Ethereum Classic için Ethereum’u terk etmeye başladıklarında paralarının bir kısmı da onlarla birlikte gidecek. Ve şimdi ETC, ETH değerinin sadece %3’üne ulaşabildiğinden fonların yalnız %10’u transfer edilse bile bu ETC için büyük bir destek olacak.

Her zaman olduğu gibi herhangi bir tahminde bulunmak güç. Fakat Ethereum Classic’in, büyük kardeşinin problemlerinden önemli ölçüde yarar sağlaması muhtemel görünüyor.

The Merkle

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl