Borsalar alarma geçti: Ethereum Classic %51 Saldırısı ile karşı karşıya olabilir

Ethereum Classic blok zinciri 3 bin 693 blokluk bir yeniden düzenleme ile karşı karşıya. ETC Core ekibi bunun kötü amaçlı olup olmadığının henüz netlik kazanmadığını belirtirken Binance ise bir %51 Saldırısı ihtimalinden söz etti.

3929 0
ethereum-classic

Büyük kripto para ağlarından Ethereum Classic’in 3 bin 693 blokluk bir reorg yaşadığı bildiriliyor. Reorg veya yeniden düzenleme, blok zincirine yazılan geçmiş verilerin değiştirilmesini ifade ediyor.

Yaşanan problem ilk olarak kripto para madencilik şirketi Bitfly tarafından keşfedildi ve daha sonra hem Binance hem de Ethereum Classic geliştirme ekibi ETC Core tarafından doğrulandı.

ETC Core ekibi, konuyla ilgili açıklamasında henüz bu yeniden düzenleme işleminin kötü amaçlı olup olmadığının belirlenemediğini kaydetti. Ekip, “Bir madenci, madencilik yaparken bir süreliğine internet erişimini kaybetmiş ve bu da araya yaklaşık 3000 blok girmesine yol açmış olabilir.” dedi.

Açıklamada ayrıca ilk 2000 blokta sadece 1 madenci ve toplamda 5 işlem olduğu vurgulanarak “Kötü amaçlı görünmyor. Kasıtlı bir saldırı da olabilir ancak büyük bir çifte harcama saldırısı yok. Olayı araştırmaya devam ediyoruz ve yakında daha fazla bilgi vereceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

Bitfly, tüm borsalara para yatırma ve çekme işlemlerini durdurmaları çağrısı yaptı. Binance de “Uyarı sistemimiz durumu hemen fark etti ve otomatik olarak para çekme ve yatırma işlemlerini durdurdu. Bu bir %51 saldırısı olabilir.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Ethereum, geçen senenin Ocak ayında da aynı olayla gündeme gelmişti. Saldırgan çifte harcama yoluyla 219 bin 500 ETC çalmıştı. Bu miktar, olayın gerçekleştiği sırada 1 milyon 100 bin dolar ediyordu. En büyük kripto para borsalarından biri olan Gate.io, saldırıda 40 bin ETC kaybettiğini açıklamıştı. Bu borsa, daha sonra saldırganın kendilerine 100 bin dolarlık bir iade yaptığını duyurmuştu.

%51 Saldırısı nedir?

Proof-of-Work (PoW) algoritmasına dayalı kripto paraların hepsi, %51 Saldırısının tehdidi altında. Bir PoW kripto para ağının madencilik gücünün %51’ini kontrol eden bir saldırgan, bu ağdaki işlemleri durdurabilir veya tersine çevirebilir ve bu sayede de çifte harcama gibi yöntemleri kullanabilir. Böyle bir saldırıyı gerçekleştirebilmek için ağın kiralık veya satın alınabilecek madencilik gücünün %50’sinden fazlasına ve bunun için lazım olan paraya sahip olmak gerekiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl