Ethereum sert çatalını destekleyen borsalar

Ethereum geliştirici ekibi, birkaç gün içinde sert çatal gerektirecek olan bir güncellemeye gidecek. Birçok kripto para borsası çatallanmayı destekleyeceğini bildirdi.

Ethereum’un uzun süredir beklenen Constantinople güncellemesi, Ocak ayı içerisinde gerçekleştirilecek. Güncelleme, zincirle uyumsuz olacağından sert çatal gerektirecek. Constantinople için kesin tarih henüz onaylanmadı fakat 7080000 numaralı blok çıkarıldıktan sonra gerçekleştirileceği biliniyor.

Ethereum’da şu andaki ortalama blok bulma süresi yaklaşık 15 saniye ve 7080000 numaralı bloka 26800 blok var. Bu nedenle hesaplamalar, güncellemenin 14-15 Ocak günlerinde yapılacağını gösteriyor.

Çatallanmayı destekleyen borsalar

Pek çok önde gelen borsa çatallanmayı destekliyor. Desteği açıklayan ilk borsalardan biri OKEx’ti:

 

“Ethereum Constantinople sert çatalını destekleyeceğiz ve 7080000 numaralı blokta tüm OKEx hesaplarının bir anlık görüntüsünü alacağız.”

Huobi de çatallanmaya destek veren diğer bir borsa:

“Huobi Global, Ethereum Constantinople sert çatalını destekleyecek. Güncelleme sırasında herhangi bir airdrop olursa Huobi Global, airdrop’ları aldıktan sonra bunları kullanıcılarına dağıtacak. Huobi Global, sert çatalla ilgili her türlü teknik sorunla başa çıkmanıza yardımcı olacak.”

Ayrıca Londra merkezli kripto para borsası CEX.IO da Ethereum’un Constantinople sert çatalını desteklemek ve müşterilerinin fonlarının güvende tutulmasını sağlamak için gerekli teknik ayarlamaları yaptıklarını açıkladı.

Çatala destek veren diğer borsalar ve cüzdanlar Bittrex, Binance, OKCoin, IDAX, Koinex, BitMart, Cryptopia, BiBox, HotBit, EtherFlyer, BitForex, WazirX, Exodus, Catex, Indodax, TOK ve ABCC.

İlerleyen saat ve günlerde çatallanmaya destek veren başka borsalar olabilir, daha fazla borsa destek açıklaması yaptıkça bu liste güncellenecek.

İhtilafsız bir çatallanma olacak

Ethereum Constantinople çatallanmasının geliştiriciler arasında bir ayrılık yaratarak Ethereum Classic gibi yeni bir Ethereum türevinin ortaya çıkması beklenmiyor. Dolayısıyla büyük ihtimalle geliştiriciler ve madenciler, güncellenmiş blok zinciri ile yola devam etme konusunda fikir birliği içinde olacaklar. Bununla birlikte son güne kadar bu konuda değişiklikler olabilir. Ethereum Nowa ve Ethereum Classic Vision gibi sahte çatallara karşı dikkatli olunmalı.

Binance destekliyor

Binance’den yapılan açıklamada Constantinople’ın destekleneceği bildirildi. Borsa, çatallanma için tüm teknik gereksinimlerin müşteriler adına yerine getirileceğini açıkladı.

Ayrıca Constantinople çatalı sırasında başka sert çatallar ya da airdrop’lar olması durumunda ilgili proje ekipleri Binance ile airdrop@binance.com adresinden iletişime geçmeye çağrıldı.

Türkiye’den BtcTurk

Türkiye’den ise BtcTurk, çatallanmayı destekleyeceğini duyurdu. Borsadan yapılan açıklamada “BtcTurk, Ethereum blokzincirinde gerçekleşecek olan Constantinople sert çatallanmasını (Constantinople Hard Fork) destekleyecek ve Ethereum ana zincirini takip edecektir. Gerçekleşecek olan Constantinople sert çatallanması, Ethereum geliştirici ekibinin planladığı geliştirme prosedürünün bir parçası olup Ethereum Classic vb. gibi yeni bir kripto para ortaya çıkarmayı amaçlamamaktadır.” denildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun