Bir Devcon böyle geçti: Devcon 7’den önce bilmeniz gerekenler

İlk Devcon, 2014 yılında Almanya’nın Berlin kentinde gerçekleşti. Bunu Londra, Şanghay, Cancun, Prag ve Osaka konferansları izledi.

Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen son Devcon 5’in üzerinden üç yıl geçtikten sonra Devcon 6, Kolombiya’nın başkenti Bogota’da tamamlandı. Covid-19 pandemisinin etkilerinden dolayı 3 yıldır ertelenen Devcon; Ethereum, kripto para meraklıları ve geliştiricileri için son derece önemli. Genel olarak katılımcılar için bir eğitim, ağ oluşturma ve kutlama haftası kabul ediliyor. Gerçekleşen etkinlikte ortaya çıkan görüntü, Ethereum’un gücünü sadece blok zinciri ağından değil de güçlü topluluğundan aldığı katılımcıların kişisel düşüncesiydi.

Vitalik topluluğun gücünü kendi cümleleriyle ifade etti:

“Ben bilgisayar değilim, insanüstü değilim. Ben normal bir insanım ve hepiniz ekosistemimizde çok şey yapabilirsiniz . Hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz ama belki gelecek yıl çok büyük bir proje yapacaksınız. Bu mümkün, topluluğumuzda her şey mümkün”

Vitalik Buterin

EF kaynaklarının açıkladığına göre Devcon’a ev sahipliği yapan ilk Latin Amerika şehrinde Ethereum’a ilgi yüksekti. Kapanış töreninde 113 ülkeden 6 bin kişinin Agora Kongre Merkezi’nde toplandığı söylendi. Binlerce meraklı için çevrim içi şekilde ve farklı panellerde yaklaşık 317 konuşma gerçekleşti. Bu konuşmaların bazıları Devcon Bogota’da heyecan yarattı, bazıları yeni tartışma konuları açtı.

Gelecek odaklı Devcon

Elbette Devcon’daki en önemli tartışma konularından biri Ethereum için son derece önemli olan “Merge ve Sonrası” konu başlığıdır. Diğer öne çıkan teknik kelimeler ise; L2/Zk, MEV, ENS, Danksharding olabilir. Başlıklara yakından bakacak olursak;

Merge

Konferansa katılan Vitalik Buterin, 15 Eylül’de başarılı bir şekilde gerçekleşen Merge sonrası yol haritasını paylaştı ve daha iyi bir Ethereum için çalışmalara devam edileceğini vurguladı.

Layer-2/Zk

Bir başka tartışma konusu olan Layer-2 çözümleri, Ethereum topluluğu için son derece önemli. Farklı panellerde ölçeklenme sorunlarını sık sık tartışıldı. Güncel olarak kabul gören Layer-2 çözümleri olan Rollup’lar Vitalik Buterin’in de katıldığı Rollup Day’de ele alındı.

Rollup’lar için iki farklı yaklaşım var: Optimistic Rollup ve Zero-knowledge Rollup. Ethereum ağının geleceği için zk verimliliği şu anda Vitalik Buterin ve diğer bazı geliştiriciler tarafından beğenilip tartışılıyor. Vitalik, zk-Rollup’ların gelecek olduğuna inanıyor ve Optimistic Rollup’ların, zk-Rollup’lara yenileceğini öngörüyor.

Vitalik Buterin, Zk ile ilgili bir panelde konuşma yapıyor: “Belki de 5 ila 10 yıl içinde telefonunuzda bir full node çalıştırabileceksiniz.”

MEV

Ethereum’da MEV’nin olumsuz ağ etkilerini azaltmayı amaçlayan araştırma ve geliştirme ekibi Flashbots, Devcon’da SUAVE’yi duyurdu. SUAVE ile gelecekte, MEV kaynaklı kazanılan miktarın dağılımındaki değişikliklere gidilecek.

Daha fazla detayı bu yazımızda okuyabilirsiniz: https://uzmancoin.com/ethereum-suave

Flashbots’un kurucularından Phil Daian, Devcon’da konuşuyor.

Danksharding

Devcon’da bir diğer gündem konusu danksharding. Sharding, Ethereum ağında yükü dağıtmak için bir veritabanını yatay olarak bölme işlemidir. Bu işlem Ethereum’un genişleme problemini çözmek için çok karmaşık. Bundan kaynaklı 2 yıl içinde resmi olarak piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Diğer yandan büyük işlem verilerini kolayca işlenebilecek daha küçük bitler halinde düzenleyerek ağı iyileştirmeye yardımcı olması için tasarlanan proto-danksharding (EIP-4844) gelecek 6–12 ay içinde piyasaya sürülecek.

ENS

Konferansta Ethereum Name Service’in (ENS) kurucusu ve baş geliştiricisi Nick Johnson da ana sahnede sunum yaparak son güncellemeleri ve şu anda ENS’de neler üzerinde çalıştıklarını aktardı. Uzun zamandır beklenen NameWrapper ve yeni UX hakkındaki açıklamaları topluluğu heyecanlandırdı. Ancak asıl dikkati ENS ve POAP işbirliği ile yaptığı fiziksel kartla çekti.

Daha fazla detayı bu yazımızda okuyabilirsiniz: https://uzmancoin.com/ethereum-devcon-ens-ruzgari/

“ENS’niz sizi artık taşınabilir Web3 kimliğiniz olarak temsil ediyor” – Nick Johnson

Konferansta öne çıkan diğer önemli başlıklar:

 • Rollup sistemini çoklu kanıtlayıcılarla güçlendirmek,
 • Merkezi olmayan Infura,
 • Ethereum’un ticari hazırlığını keşfetmek,
 • Ethereum Vakfı’nın anlamı,
 • Ethereum Ultra Sound Money,
 • Kamu malları için ZKP’yi kullanmak,
 • Kar amacı gütmeyen kurumların oluşturulması,
 • MEV kaynaklı sorunlara çözüm önerisi,
 • Sıfır bilgi kanıtları hakkında bilinmesi gerekenler,
 • AMM mekanizmasına genel bakış,
 • Ethereum’da Oracle altyapısının iyileştirilmesi,
 • İkinci dereceden finansmanın yeni uygulamaları vb. olmak üzere önemli başlıklar tartışıldı.

Küresel düzenleme endişesi

Devcon 6, sansür tehlikesinin gölgesinde gerçekleşti.

8 Ağustos 2022’de, Ethereum tabanlı gizlilik aracı Tornado Cash ve ilişkili cüzdan adreslerine sansür uygulayan ABD kurumu OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi), kripto para sektöründen büyük tepki toplamıştı. Olayların etkisi hala devam ederken Ethereum’un 15 Eylül’de PoS’a geçişi sansür tehlikesini gündemde tutmaya devam etti.

Amerika ve Avrupa’da kripto paraların düzenlenmesi kademeli olarak sıkılaşırken PoS’a geçiş Ethereum üzerindeki dış baskıyı arttırdı. İddiaya göre artık madencilik sistemi bulunmayan Ethereum PoS ile sansürlü blokları doğruluyor ve daha fazla OFAC gibi sistemlere bağımlı hale geliyor.

Henüz iddia edildiği gibi bir bağımlılık olmasa da Ethereum er ya da geç düzenleme baskısıyla karşı karşıya gelecek. Bu baskı, elbette konferansta eğlencenin önüne geçmedi. Açılış ve kapanış sunumlarında Kolombiya’da yerel bir profesyonel dans topluluğu davet edildi ve katılımcılara unutulmaz bir şölen yaşattı.

ETH Medellin’de ne oluyor?

Kripto para ve Ethereum dünyasının meraklılarını bir araya getiren bu etkinlik sonrası birçok kişi, 18–23 Ekim tarihleri arasında yine Ethereum Kolombiya’nın katkılarıyla gerçeklşecek ETH Medellin’de tartışmaya ve öğrenmeye devam edecek.

Bir hafta sürecek olan ETH Medellin, Devcon’dan sonraki sıradan bir Ethereum haftası olup, şehir genelinde birçok dağıtılmış etkinlik ve topluluğun yeniden bir araya gelip iş birliği yapabileceği merkezi bir ortak çalışma alanı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl