Elon Musk’a Ethereum göndermeyin, bu bir dolandırıcılık

Son haftalarda özellikle Twitter'da yeni bir dolandırıcılık yöntemi aldı başını gidiyor ve başarılı da oluyor. Son kurbanlar Ethereum sahipleri.

Son haftalarda özellikle Twitter’da bir dolandırıcılık yöntemi aldı başını gidiyor ve başarılı da oluyor.

Yöntem basit ve şöyle: Ünlü bir ismin yeni bir Tweet’inin altına onu taklit eden bir profil, kullanıcılardan belirli bir adrese kripto para transfer etmelerini ve transfer edilen kripto paranın kat kat daha fazlasının hediye olarak gönderileceğini iddia ediyor.

Elon Musk‘ın dünkü tweet’inden örnekle gidelim. Musk, dün şöyle bir tweet paylaşmıştı:

Bu tweet’i gören dolandırıcılar harekete geçti. Musk’ın profilini taklit eden bir hesap şöyle tweetledi:

“Bunu kutlamak için takipçilerime 5 bin Ether vereceğim. Katılmak için sadece 0.5-1 ETH gönderin ve 5-10 Ether alın.”

Tweet’i daha inandırıcı kılabilmek içinse paylaşılan Ether adresinin bir bağlantısı verildi. Bağlantıya tıklanıldığında iddia edilen hediyelerin gerçekten gönderildiğini gösteren bir sayfayla karşılaşılıyor. Fakat, tabii ki bu sayfa da sahte!

İşleri daha da kafa karışıtırıcı hale getirmek ve inandırıcı kılabilmek için başka birtakım sahte hesaplar da tweet’in altına sahte ekran görüntüleriyle Ether’in gerçekten gönderildiğini yazıyorlar.

Dolandırıcıların paylaştığı Ether adresi Etherscan üzerinden incelendiğinde farklı bir resimle karşılaşılıyor. Hesaba gönderilen bir sürü Ether var fakat hesaptan çıkan hiçbir şey yok.

Yaklaşık 35 bin dolar değerinde 40 Ether gönderildi

Haberin yayına girdiği dakikalarda hesaba 40 Ether’in üzerinde gönderim yapılmıştı ve bunların toplam değeri yaklaşık olarak 35 bin dolar ediyor. Bu arada, aradan 10 saat geçmesine karşın hesaba hala Ether gönderenler vardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl