Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ethereum’da bir işlem için 36 bin dolar ücret ödendi

ethereum-eth (3)

İşlem hacminin dün ciddi şekilde artmasıyla bir kez daha tıkanan Ethereum ağında, komisyon ücretleri yeniden yüksek fiyatlara sıçradı. Bir DeFi kullanıcısı ise işlem başına tam 36 bin dolar ödedi.

Yaz aylarında DeFi endüstrisinin patlama yaşamasıyla Ethereum’daki işlem ücretleri yeniden gündeme gelmişti. Dün artan işlem hacmiyle birlikte ise blokzincir geliştirme şirketi GroundHog Network’ün kurucu ortağı Andrew Redden, bir Uniswap işlemindeki detayları paylaştı.

25 ETH ödedi

İşlem yapan kişinin neden bu kadar pahalı bir Uniswap onayını kabul ettiği hala bilinmiyor ancak ödenen ücret yaklaşık 25 Ether civarında. Mevcut fiyatlarla bu 42 bin doların üzerinde.

Ancak bu işlemin normal bir Ethereum işlemi olmadığını da belirtmek gerek. Yani kullanıcı basit şekilde Ethereum’ları ya da ERC-20 token’larını bir adresten diğerine göndermiyordu. “Ethereum zengini” bu kişi, Uniswap altyapısının bir parçası olan Router 2 ile etkileşime girdi. Havuzlardan birinde işlem yapmak için de USDC sabit parasına onay çıktı. Bu işlem için yaklaşık 25 ETH ödenirken daha sonra onaylanan bu USD’yi ETH karşılığında takas etti.

Genel kanı işlemin hatayla yapıldığı yönünde

Gas fiyatı, yani bir Ethereum kullanıcısının, işlemin onaylanması için ödemeye hazır olduğu komisyon miktarını gösteren değişken ölçü 500,801 Gwei’di. Bu rakam, ağın yoğun olduğu zamanlarda bile bir işlemi başlatmak için gereken gas fiyatnın yaklaşık 1000 (bin) katıydı. Andrew Redden’in tweet’inde verdiği bu bilgilerin altına ise birçok kullanıcıdan yorum gelirken, genel kanı ise, DeFi kullanıcısının gas ücretini 500 Gwei’den 801’e çekmek isterken aceleyle yapmış olduğu bir hata olduğu yönündeydi.

Ancak bu tür hatalar yapılmadığında da Ethereum ağının ucuz olmadığı ortada. Kripto para piyasalarındaki volatilite arttıkça işlem ücretleri de ciddi seviyelere ulaşıyor.

Şu anda ortalama işlem ücreti yaklaşık 40 dolar civarında ki bu rakam geçen seneden yaklaşık 400 kat daha fazla ve Ethereum işlem ücretleri her geçen gün rekor kırmaya da devam ediyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl