Ethereum kediciğinden rekor: 171,000 dolar ödediler

Dün bir Ethereum kediciği rekor fiyata satıldı. Bir kişi, fotoğrafta görülen kedicik için 600 Ether, yani yaklaşık 171,000 dolar ödedi.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında kripto paraların yükselmesiyle birlikte piyasaya sürülen ve kısa sürede popülerleşen Ethereum ağının kedicik oyunu CryptoKitties, kripto paraların düşüşüyle nispeten popülerliğini yitirse de hala adından söz ettirmeyi başarıyor.

Kullanıcıların ERC-721 token’ları üzerine inşa edilmiş benzersiz dijital kedileri almasına, toplamasına, üretmesine ve satmasına olanak tanıyan Ethereum tabanlı uygulamada KittyExplorer‘dan elde edilen verilere göre dün fotoğrafta gördüğünüz kripto kedicik 600 Ether’e, yani yaklaşık 171,000 dolara satıldı. Bu rakam, bir kripto kedicik için ödenen en yüksek rakam olarak tarihe geçti. Bundan önce rekor, 7 Aralık 2017’de 253 Ether’le (satış zamanı yakaşık 110 bin dolar) bir başka kedicikteydi.

Gerçekleştirilen son satışın gerçek bir satış olup olmadığı bilinmiyor. Kripto para piyasası henüz toparlanamamışken bir kripto kedicik için ödenen bu bedel akıllarda soru işareti yarattı. Bazıları bunun kara para aklama amacıyla gerçekleştirilmiş olabileceği görüşünde. Bazılarıysa oyuna olan ilgiyi artırmak için başvurulan bir yöntem olduğunu düşünüyor.

CryptoKitties, geçtiğimiz Mart ayında yapılan ilk girişim sermayesi fonlamasında 12 milyon dolar elde etmiş ve yaratıcısı Kanadalı Blockchain şirketi Axiom Zen’den ayrılmıştı. Oyunun yatırımcıları arasında Coinbase, Twitter, Facebook ve Airbnb gibi çeşitli teknoloji şirketlerinin de yer aldığı özel girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz ve Coinbase ile diğer sayısız büyük teknoloji şirketlerinde pay sahibi bir yatırım bankası olan Union Square bulunuyor. CryptoKitties’in melek yatırımcıları arasında ise Coinbase’in kurucu ortağı Fred Ehrsam, AngelList’in CEO’su Naval Ravikant ile Zynga’nın kurucusu Mark Pincus yer alıyor.

→ ‘BITCOIN KASIM’IN İLK HAFTASINA KADAR 10,000 DOLAR OLACAK’

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl