Eğer Ethereum (ETH) ya da Blockchain platformuyla gurur duyuyorsanız, Ethereum’u kimin gerçekten kontrol ettiğini ve bu durumda ipleri çeken bir beyin var mı diye merak ediyor olabilirsiniz.

Bu nedenle Ethereum‘u kimin kontrol ettiği sorusunu yanıtlamak bizi hem bu kripto para biriminin hem de Blockchain platformunun orijinal amacına getiriyor: Merkezden yönetilmeme. Ethereum hiç kimse tarafından kontrol edilmez. Onu çalıştıran gizli bir güç yok. Ethereum sadece kendi kullanıcıları ve geliştiricilerinin topluluğa katılımı ve çalışmasıyla var olur. Bu Ethereum ağı olarak adlandırılır. Ancak Ethereum ağını kim kontrol ediyor? Cevap Ethereum’un kendisiyle aynıdır: Hiç kimse! Kitlesel olarak kullanılmasıyla inşa edilen ve gerçekte merkezi olmayan bir platform olan programcı topluluğunu kimse kontrol edemez. Kod ve ağ altyapısı devreye girdiğinde, ağ kendisine katılmak isteyen tüm kullanıcılara teslim edilir.

Peki Ethereum Vakfı’nın Ethereum platformunun yönetilimesi ile ilgili bir bağlantısı var mı? Bu organizasyon sadece şebekeyi yürütmekle hiçbir ilgisi olmadan Ethereum platformunu desteklemeye ve tanıtmaya hizmet ettiği için cevap hayır. Aynı şey Ethereum’un mucidi Vitalik Buterin’in için de geçerlidir ama ‘kontrol etme’ isteği ya da kapasitesi olmaksızın Ethereum’un işleyişi ile ilgilenmektedir. Son olarak Ethereum’u gerçekte kontrol eden kişi, ETH kaynaklarıyla bağlılığını canlı tutan ve genişleten kullanıcı topluluğu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl