Ethereum kurucusu Buterin, cüzdanına gönderilen köpek temalı token’ları sattı

Ethereum kurucu ortaklarından Vitalik Buterin, cüzdanına gönderilen köpek temalı coin'lerden 4.3 milyon değerde olan meblağı sattı. Daha önce de büyük değerde coin'leri hem yakan hem de bağışlayan Buterin'in bu hareketinden sonra Baby Shiba adlı token fiyatında %72'lik düşüş yaşandı. Buterin ayrıca bir bağış fonunun çıkardığı token'dan alım yapıp arzın yüzde 8'ini yakmak için de 200 bin dolar harcadı.

Kısa süre önce Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından Dogecoin Vakfı’nın yönetim kuruluna girmesi için ikna edilen Ethereum kurucularından Vitalik Buterin, cüzdanına bazen reklam bazen de yakılması için gönderilen köpek temalı coin’lerin 4.3 milyon dolarlık kısmını sattı.

Buterin, bu satış hareketinden sonra ise token’lardaki likidite eksikliğinden dolayı sadece 1.8 milyon dolar elde etti. Satışlarını merkeziyetsiz finans platformu Uniswap üzerinden yapan Ethereum kurucusu; Aidi Inu, Small Doge, Jejudoge, Baby Shiba, Kishu Inu ve HuskyToken coin’lerini sattı. Token’ların çoğunda bu satışın ardından ciddi fiyat düşüşleri yaşanırken en büyük değer kaybı ise %72 ile Baby Shiba adlı token’da oldu.

Buterin üzerinden projeye meşruiyet kazandırmak istiyorlar

Özellikle 2021 yılının Şubat ayında Elon Musk’ın Dogecoin’e verdiği destekle köpek temalı token furyası yaşanmıştı. Dogecoin gibi yükseliş göstereceği umuduyla benzer birçok kripto para yaratılırken, proje sahipleri ve geliştiricileri ise belli miktarlarda token’ları Vitalik Buterin’in cüzdanına yollayarak hem projelerinin duyulmasını sağlamak hem de Buterin üzerinden token’a bir meşruiyet kazandırmak istiyor. Bazıları da token yakımı için Buterin’in cüzdanını kullanıyor ve büyük meblağlarda token’ı sirkülasyondan çekiyor.

60 milyon dolarlık satış yapmıştı

Hatırlanacağı üzere Buterin Mayıs ayında da cüzdanında büyük bir “temizlik” yapmış ve Shiba Inu, Akita Inu, Dogelon Mars gibi coin’leri satarak fiyatlarında ciddi düşüşlere sebep olmuştu. Satışlar sonucunda Buterin’in elde ettiği miktar 60 milyon doları da geçmişti.

Likidite kalmayınca bağış yapıyor

Borsalarda işlem yapılan coin’lerin likditesi bittiği zaman da Buterin elinde kalan varlıkları bağış olarak belirli kuruluşlara gönderiyor. Başarılı geliştirici, Hindistan’daki koronavirüs fonuna yaklaşık 1 milyar dolarlık Shiba Inu bağışlamıştı.

Alım ve yakma için 200 bin dolar harcadı

Buterin, kuruluşlara olan yardımlarını da bu satış ile devam ettirdi. Etherscan’de görülen işlem hareketlerine göre, Buterin, Proof of Humanity’nin UBI token arzının %8’inin yakılması ve diğer alımlar için 200 bin dolar harcadı. Bilindiği üzere Proof of Humanity, kimlikleri merkeziyetsiz bir şekilde doğrulamak için geliştirilen bir proje ve Democracy Earth ile kurduğu ortaklık sayesinde başlatılan Universal Basic Income insiyatifi, doğrulaması gerçekleştirilmiş tüm kişilere UBI token dağıtıyor. Buterin, UBI token’ları yakarak hem arzı azaltıyor hem de token sahiplerinin ellerindeki varlığın değerini artırıyor.

Buterin daha önce birçok kez, cüzdanına bilinmeyen token’ların atılmasının durdurulmasını istemişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl