Aldığınız Ether‘i elinizde tutmak istiyorsunuz ama oluşan spekülasyonlar nedeniyle satın almaktan vaz mı geçtiniz? Eğer Ethereum madenciliği için donanımı nasıl seçeceğinizi göstermemize izin verirseniz, madenciliğe bulaşabilirsiniz. Size en yakın PC donanım mağazasına gitmeden önce Ethereum (ETH)’nin nasıl yapıldığını bildiğinizden emin olmalısınız.

Peki Ethereum madenciliği nedir? Eğer Blockchain ve Ethereum kavramlarını iyice anladıysanız, Ethereum madenciliği sizin için hiç bilinmeyen bir kavram değil. Özünde PC’niz karmaşık şifreleme bulmacaları ve Ethereum ağı üzerindeki matematik denklemlerini çözmek için bir araç olarak kullanılır. Bu görevlerin başarılı bir şekilde tamamlanması sonrası işlem bloklarını ‘açılabilir’ hale getirebilir ve ödülünüzü Ethereum şeklinde alabilirsiniz.

Bunu başarmak için Ethereum madenciliği donanımının temel gerekesinimi bilgisayarınızın GPU’sudur (Grafik İşlemci Ünitesi). Evet aslında bu tüm oyunları oynamak için kullandığınız şey. Neden CPU değil? Bunun nedeni oldukça basit. Güçlü GPU’lar’ın giriş seviyesi grafik kartların bile daha güçlü işlemcilerden daha iyi madencilik performansına sahip olmasından dolayı Ethereum madenciliği için tek seçenek olarak gözüküyor.

Dijital cüzdanınızı aldıktan ve GPU sürücülerini güncelledikten sonra hazır mısınız? Hayır yine de Ethereum ağına bağlanmak ve onunla iletişim kurmak için kullanacağınız Ethereum madenciliği yazılımını ve istemci programını yüklemeniz gerekir. İstemci yazılımını (Ethminer gibi) yükledikten sonra ceplerinizi Ethereum ile doldurmaya başlayabilirsiniz.

En üst düzey donanımlara yatırım yapmak için gereken elektriğin ve bunun çalıştırılması için gereken elektrik maliyetinin düşünüldüğünde, ETH madenciliği karlı mıdır? Cevabımız evet, Ethereum’un değerini elektrik faturalarınızdan veya donanım maliyetlerinden daha yüksek hale getirerek ETH madencilik karlılığını sağlayabilirsiniz.

Bir madencilik havuzuna katılmanız en iyisidir. Bir Ethereum madenciliği havuzu nedir ve kazanılan Ethereum’u paylaşmayı gerektirir mi? Kısacası Ethereum’da güçlerini birleştirdiğiniz madencilerin topluluğudur. Evet ödüller paylaşılıyor ancak donanım kaynaklarınızı birleştirmek de ödülleri daha kolay kazanmaya yarıyor. Bir havuz seçerken boyutunu, ücretlerini ve minimum ödemelerini dikkate aldığınızdan emin olun.

Bir başka seçenek de yalnız bir madenci olmaktır. Bu durumda donanım kaynaklarınız diğer insanlara veya şirketlere ait olanlarla rekabet edecektir. Mükemmel donanımı edinmeniz için yüksek elektrik faturaları ödemeye hazır olmanız gerektiğini unutmayın.

Son olarak bazı bulut madenciliğine dahil olmak da bir seçenek olarak kullanılabilir. Peki, bulut ETH madenciliği nedir ve bunun için gerekli bir donanıma ihtiyaç var mı? Neyse ki hayır, bu seçenek diğer insanlara kendi donanımları için ETH’leri benimsemeyi de içerdiğinden madencilik için onlara para ödüyorsunuz ve kazandıkları Etrhereum’u elde etmiş oluyorsunuz. Bu durumda paranızı önceden ödersiniz bu da eğer fiyat düşüşü olursa elde ettiğiniz Ethereum’un nihai değeri üzerinde de bir etkisi olabilir. Buna rağmen donanım, işletme maliyetleri ve olası ekipman arızaları hakkında endişelenmenize gerek yoktur.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl