SEC’in açıklaması piyasayı rahatlattı, Ether’in fiyatı sert yükseldi

Üst dizey bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilisi lider altcoin Ethereum'un (ETH) bir menkul kıymet olarak düzenlenmeyeceğini söyledi. Bu açıklama Ethereum konusunda aylardır süren belirsizliği ortadan kaldırdı ve Ether'in fiyatı sert yükseldi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, üst dizey bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yetkilisi lider altcoin Ethereum’un (ETH) bir menkul kıymet olarak düzenlenmeyeceğini söyledi.

Yaho Finance tarafından düzenlenen San Francisco’daki bir konferansta konuşan SEC’in Finans Direktörü William Hinman şöyle dedi:

Ether’in mevcut durumu, Ethereum ağı ve merkezsiz yapısı hakkındaki bilgilerimi temel alarak Ether’in bir menkul kıymet olmadığını söyleyebilirim.”

Hinman’ın yeterince merkezsiz olduğu argümanı ile Ethereum‘un bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmayacağı açıklaması, tehlikenin geçtiğini ve Ethereum’un SEC tarafından ağır bir düzenlemeye tabi tutulmayacağını gösteriyor.

Geçmişte Ethereum Vakfı’nın başkanı Aysa Miyaguchi, vakfın Ethereum üzerinde ne kadar güç sahibi olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlamış ve vakfın tüm Ether’lerin yüzde 1’inden daha azına sahip olduğunu, ayrıca ne Ether arzını kontrol ettiğini ne de yeni piyasaya yeni Ether’ler sürebildiğini söylemişti. Özellikle bu durumun SEC’in Ethereum’u bir menkul kıymet olarak kabul etmeme kararı almasında etkili olduğu ifade ediliyor.

Bu arada geçtiğimiz hafta SEC Başkanı Jay Clayton, Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını düşündüğünü ifade etmişti.

Ether fiyatında sert yükseliş

SEC yetkilisinden gelen bu açıklamayla birlikte Ether‘in fiyatı sert yükseldi. Açıklama öncesinde 467 dolardan işlem gören Ether, hızlı bir şekilde yüzde 10’ün üzerinde artarak 517 dolara tırmandı.

Bir şey eğer menkul kıymet olarak sınıflandırılmışsa geleneksel finansal varlıklarla aynı yasa ve yönetmeliklere tabi olmak zorunda. Bu durum, yetkili makamlara kayıt olmasını ve bu şekilde vergilendirilmesini gerektiriyor. Kriptoda kâr elde eden ve bu kârları nakde çeviren herkes, varlığın menkul kıymet olarak sınıflandırılması halinde vergi ödemekle yükümlü olabilir.

→ BITCOIN’DEKİ DÜŞÜŞÜN ARDINDA YATAN GİZLİ SEBEP AÇIĞA ÇIKMIŞ OLABİLİR

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl