SEC’ten Ethereum tabanlı merkezsiz borsanın kurucusuna ceza

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Ethereum platformuna kurulu merkezsiz borsa EtherDelta'nın kurucusuna ceza kesti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), merkeziyetsiz kripto para borsası EtherDelta’nın kurucusu Zachary Coburn’ü kayıt dışı menkul kıymet işlemleri gerçekleştirmekle suçladı.

Komisyon, bugün yayınlanan basın bülteninde ERC-20 token’larının ticareti için ikincil bir pazaryeri olarak hareket eden EtherDelta’nın Ethereum üzerine inşa edilmiş bir akıllı sözleşme, web sitesi ve emir defteri kullanarak alıcılar ile satıcıların Ethereum token’larını alıp satması amacıyla bir pazaryeri sağladığını belirtti.

Basın bültenine göre EtherDelta kullanıcıları, federal menkul kıymetler yasası kapsamındaki menkul kıymetler de dahil olmak üzere 18 aylık bir süre zarfında 3.6 milyondan fazla ERC-20 token işlemi gerçekleştirdiler.

Açıklamanın devamında “EtherDelta platformu aracılığıyla girilen emirlerin neredeyse tamamı DAO token’ları gibi bazı dijital varlıkların menkul kıymetler olduğu ve bu menkul kıymetlerin alım satımını gerçekleştiren platformların kayıtlı olması ya da bir muafiyet uyarınca çalışması gerektiği sonucuna varılan 2017 DAO Raporu’nun yayınlanmasından sonra işlem gördü.” denildi.

Platform, bir muafiyet için başvuru yapmamıştı, bir borsa olarak da kayıtlı değildi.

SEC, Coburn’ün 300,000 dolar para cezası ödemeyi kabul ettiğini bildirdi. Bu arada soruşturmanın halen sürdüğü ve Coburn’ün SEC’in raporundaki bulguları ne kabul ettiği ne de reddettiği kaydedildi.

Regülatörler, son dönemde Blockchain ve kripto para alanına daha fazla yoğunlaşırken çoğunlukla bu dijital varlıkların yasal statüsü gri alanda kalıyor. Bu yılın başlarında SEC, Ethereum’un çok merkeziyetsiz olduğu gerekçesiyle bir menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceği sonucuna varmıştı. Bununla birlikte komisyon, Ethereum tabanlı token’ların bir menkul kıymet olabileceğini düşünüyor.

Haber: CoinDesk

→ GOOGLE’IN ESKİ CEO’SU: ETHEREUM’A HAK ETTİĞİ DEĞER VERİLMİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun