SEC’in Ethereum kararına kripto para uzmanları ne diyor?

Geçtiğimiz günlerde SEC'den üst düzey bir yetkili Ethereum'un bir menkul kıymet olmadığını belirtmiş ve bu açıklamanın ardından Ether'in fiyatları hızlı bir şekilde %10'un üzerinde yükseliş göstermişti. Peki kripto para uzmanları SEC'in bu kararını nasıl yorumluyor?

Geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) üst düzey bir yetkili Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını belirtmiş ve bu açıklamanın ardından Ether’in fiyatları hızlı bir şekilde %10’un üzerinde yükseliş göstermişti.

Bu açıklama, dünyanın en büyük ikinci dijital parası olan Ether‘i çevreleyen yasal belirsizliğin azalmasına da yardımcı oldu, dijital paralarla ilgili düzenlemelerin nasıl yol olacağı konusunda daha fazla netlik sağladı. Yalnızca Ether’de değil diğer dijital paralara da kısmen olumlu yansıdı.

Konuyla ilgili olarak Forbes’a konuşan CryptoCompare’in CEO’su Charles Hayter, “Açıklamanın netliği, basınç valfini alandaki negatif duygudan kurtardı.” dedi.

Sosyal ticaret platformu eToro’nun kıdemli piyasa analisti Mati Greenspan, açıklamayı “Tüm kripto sektörü için çok mutlu bir gün! Aylardır bu net açıklamayı bekliyoruz ve bunun pozitif bir şekilde geldiğini görmek sevindirici bir durum.” şeklinde yorumladı.

Dijital varlık borsası Mandala’nın CEO’su Nate Flanders ise “Tüm kripto para ekosistemi için çok önemli bir açıklama. Her türlü yasal netlik piyasa katılımcılarının duygularını etkileyecektir. Bu durumda coin sahipleri rahat bir nefes alabilecek.” şeklinde konuştu.

SEC’in Ether’i bir menkul kıymet olarak sınıflandırmaktan vazgeçme kararı, borsaların bu dijital paraya yönelik türev ürünleri sunmasını kolaylaştırabilir.

Dünyanın en büyük vadeli işlem borsalarından biri olan CBOE’nin başkanı Chris Concannon, “SEC’in açıklamasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu açıklamayla birlikte Aralık 2017’de Bitcoin vadelilerini başlattığımızdan beri düşündüğümüz Ethereum vadelileri için önemli bir engel ortadan kalkmış oluyor.” dedi.

→ BITCOIN’DE HAFTA SONLARI NİÇİN BÜYÜK DALGALANMALAR YAŞANIYOR?

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl