Ethereum’a eşik atlatacak teknoloji için ilk testler başlıyor

Ethereum ölçeklendirme sorununun üstesinden gelmeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Buterin, Ethereum'un "sharding" olarak bilinen yeni ölçeklendirme teknolojisini yakında test etmeye başlayacağını bildirdi.

Vitalik Buterin, daha etkili ölçeklendirme çözümleri tasarlamanın Ethereum blok zincirinin en büyük zorluklarından biri olduğunu dile getirmişti. Bununla birlikte şirket, bu engelin üstesinden gelmeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Buterin, Ethereum’un “sharding” olarak bilinen yeni ölçeklendirme teknolojisini yakında test etmeye başlayacağını bildirdi.

Twitter’daki kripto para dolandırıcılığı salgını hakkındaki bir konuşma üzerine genç kurucu ortak, Ethereum’da sharding test ağını başlatmaya çok yakın olduklarını ima etti. Buterin, net bir zaman vermemekle birlikte Twitter’in merkezsiz rakibi Leeroy’un bunun için uygun bir aday olacağını söyledi.

Blockchain üzerinde doğrulanmış merkezsiz bir Twitter hakkında soru soran bir kullanıcıya, “Umarım sharding test ağı yakında hazır olduğunda katılabilirler. Gerçekten ondan kolaylıkla yararlanabilecek ilk uygulamalardan biri.” dedi. Buterin attığı bu tweet’i daha sonra silse de ekran görüntüsü alındı.

Buterin ve Ethereum’un lider geliştiricisi Nick Johnson, sıklıkla Ethereum’un ağdaki işlemleri doğrulamak için proof of work sisteminden proof of stake sistemine geçiş planında sharding’in oynayabileceği ana rolü vurguladı.

‘3-5 yıl içinde Visa ile yarışabilir seviyeye geleceğiz’ demişti

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Buterin, Taipei’de yapılan bir konuşmada şirketin gelecek 3-5 yıl içinde Visa’nın işlem gücü ile yarışabilir seviyelere ulaşma niyetini ortaya koydu. Sharding, bu amaca ulaşmak için çok önemli bir parça olarak ifade edildi.

Visa halihazırda saniyede 1500’ün üzerinde işlem yaparken Ethereum ise kabaca 10-30 arası işlem yapabiliyor.

Ethereum’un şu anki işleyiş tarzı, bir işlemin blok zincirindeki her bir doğrulayıcı tarafından doğrulanmasını gerektiriyor. Bu, şebekeyi daha güvenli hale getirirken doğal olarak önemli derecede de yavaşlatıyor. Sharding, temel olarak ağı shard şeklinde adlandırılan parçalara böler ve her parça kendi bağımsız durum ve işlem geçmişini içerir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl