2018 kripto paralar için neden en iyi yıl olabilir?

TenX'in kurucu ortağı Julian Hosp, CNBC'ye 2018'in kripto para birimleri için en iyi yıl olmasını sağlayacak 5 faktörü yazdı.

Dijital para birimlerini harcayabilmek için kolay çözümler sunan bir şirket olan TenX’in kurucu ortağı Julian Hosp, CNBC’ye 2018’in kripto para birimleri için en iyi yıl olmasını sağlayabilecek 5 faktörü yazdı:

1- Ölçeklendirme sorunları üzerine çalışmalar

Bitcoin en önemli kripto para birimidir. Hükümet destekli paraların çoğu Bitcoin vasıtasıyla kripto para piyasasına giriyor, bu yüzden orijinal kripto paranın başına gelenler tüm piyasayı etkiliyor.

Çarşamba günü Bitcoin’in piyasa hakimiyeti yaklaşık yüzde 40 seviyesinde kaldı. Bence Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin yüzde 75’e geri dönmesi gerektiği açık. Aslında 2018 yılı için Bitcoin’de yüzde 150 potansiyel büyüme görüyorum.

Niçin? Çünkü BTC hala baskın. En büyük kullanıcı tabanına ve en büyük sektöre sahip. Yine de daha geniş kullanım için ölçeklendirme konusunda zorluklarla karşı karşıya.

Bitcoin şu an saniyede 6-7’den fazla işlem yapamıyor. Bunu saniyede binlerce işlem yapabilen kredi kartlarıyla karşılaştırın, böylece Bitcoin’in büyük ölçeklerde kullanışlı olabilme yeteneğine yönelik eleştiriler anlaşılabilir.

Ölçeklenebilirlik konusunda yaşanan zorluk, yüksek ücretlerle sonuçlanıyor.

Çözüm nedir? İkinci katmanlı eşler arası zincir dışı ağlar. Bir örnek vermek gerekirse Lightning Network’e bakın. Blockstream tarafından hazırlanan Lightning Network, blok zinciri kapalı tutaqrak işlem maliyetlerini hemen hemen sıfıra indiriyor, hız ve ölçeklenebilirliği neredeyse sınırsız hale getiriyor.

Önümüzdeki aylarda işlemlerde keskin bir artış ve Lightning Network kanallarında daha fazla Bitcoin’in kullanıldığı görülecek. Daha Lightning Network’ün herhangi bir ücreti yok.

Başka bir deyişle, ikinci katmanlı ağlar, Bitcoin’in karşılaştığı sorunları çözer. Bu, Bitcoin’in bu yıl neden yükseleceğinin önemli bir nedeni olabilir.

Rootstock gibi, başka ikinci katmanlı projeler de var.

Bunlar gibi heyecan verici projeler, BTC’de belirgin bir artışa neden olabilir.

2- Büyük ölçekli ve daha meşru ICO’lar

Geçen yıl olduğu gibi ICO’lar, Ethereum ağını etkileyecektir, çünkü ICO’lar genellikle bol Ether gerektirir. Bu platformun dijital para talebini perçinleyecek. Telegram ve Kodak gibi daha meşru ICO’lar, Ether’e daha fazla ilgi duyacak.

Bu, yıl sonunda Çarşamba günü 90 milyar dolar olan Ethereum piyasasının 200 milyar dolara yükseleceğini görebileceğimiz anlamına geliyor. Ethereum’un fiyatı muhtemelen 2000$’a çıkabilir.

3- Regülasyon

Birçoğu yasal düzenlemelerin piyasalara zarar verdiğine inanıyor, ancak bu dar bir bakış açısı. Uzun vadede, yönetmelikler kullanıcılara ve kurumsal müşterilere yatırım yapma konusunda güven verir.

Japonya’da Bitcoin konusunda benzer bir şey gördük. Piyasa ilk aşamada düştü fakat sonra yükseldi. Keza Avustralya’da da öyle.

Diğer ülkeler de benzer kuralları takip edebilir – Bence böyle bir şeyle Güney Kore ve muhtemelen daha birçok ülkede karşılayacağız.

4- Bir dolu uygulama ve kullanılabilirlik

İnsanların kripto paralarını harcamalarına yardımcı olan benimki gibi birkaç yeni girişim var. Bu, 2018 yılında kullanıcı ve tüccarların sayısının hızla artacağını gösteriyor.

Bu, kripto para birimlerinin şöhretini parlatacak ve giderek daha fazla şirket onlara güvenecek.

5- Kurumsal yatırımcılar

2018’ın kripto paralar için mükemmel bir yıl olmasını sağlayacak son neden, ekosisteme akan sağlam kurumsal paranın ilk yılı olacağıdır.

Tahmini olarak kripto ekosistemine şimdiye dek 10-12 milyar dolarlık bir kaynak sağlanmıştı fakat kurumsal fonların yapabileceği yatırımlara kıyasla bu hiçbir şey. İlk fonlar, piyasayı 500 milyar dolara sürükledi, sıradaki fonlar da piyasayı iki katına çıkarabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl