Ethereum test ağı Goerli’de Merge başarılı şekilde tamamlandı

Ethereum geliştiricileri, Goerli test ağında üçüncü ve son Merge güncelleme denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdi. Bu geçiş, Pow'dan PoS sistemine yapılacak olan ana ağ güncellemesi öncesindeki son adımdı.

Ethereum’un çok daha ucuz işlem maliyetleriyle kullanılabileceği ve önemli derecede az seviyede enerji harcayacağı Proof of Stake geçişi öncesinde son test ağı adımı olan Goerli’de geçiş sorunsuz tamamlandı.

Bu gece saatlerinde Ethereum geliştiricileri test ağı Goerli üzerinde Merge güncellemesini denediler ve burada PoW’dan PoS’a geçtiler. Geçiş simülasyonu, Prater adındaki ve PoS tabanlı olan Goerli’nin çatallanmasıyla, Goerli kodunun birleştirilmesi (Merge) üzerinden tamamlandı. İki zincirdeki node operatörleri yazılımlarını birlikte güncellediler ve Merge görevini sonlandırdılar.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda geliştirici ekip Merge denemelerini diğer iki test ağı olan Sepolia ve Ropsten’de gerçekleştirmilerdi. Bu denemeler; Nethermind, Besu, Geth ve Erigon gibi Ethereum nod’larını çalıştırmak için kullanılan istemci yazılımlarının sorunsuz şekilde çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmek için yapılmıştı.

Tüm denemeler tamamlandı

Goerli ağındaki Merge denemesinin tamamlanmasıyla da, Ethereum ekibi Merge test takvimini sonlandırmış oldu. Ekip tarafından hazırlanan resmi takvime göre bundan sonraki adım Ethereum ana ağındaki Merge güncellemesi olacak. Bu son geliştirme için daha önce de Eylül ayı hedef gösterilmiş hatta spesifik olarak da 19 Eylül günü belirlenmişti. Ancak ekip, bugünün yine de Merge için kesin tarih olarak görülmemesi gerektiğini de açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl