CBOE Başkanı sinyali verdi, Ethereum vadelilerinin eli kulağında

CBOE, ABD Menkul Kıymetler ve Borsaı Komisyonu'ndan (SEC) üst düzey bir yetkilinin Ethereum'u bir menkul kıymet olarak değerlendirmediği açıklamasını takiben bir Ether vadeli ürününü piyasaya sürmeye yakın olabilir.

CoinDesk’te yer alan habere göre CBOE, ABD Menkul Kıymetler ve Borsaı Komisyonu’ndan (SEC) üst düzey bir yetkilinin Ethereum’u bir menkul kıymet olarak değerlendirmediği açıklamasını takiben bir Ether vadeli ürününü piyasaya sürmeye yakın olabilir.

Dün SEC’in finans direktörü olan William Hinman, Ethereum’u ağı ve merkezsiz yapısı hakkındaki bildiklerine dayanarak Ethereum’un bir menkul kıymet olmadığını söylemişti. Haberle birlikte Ethereum’un fiyatı yüzde 10’un üzerinde bir sıçrama gösterdi. Yatırımcıları kadar bu habere sevinen başkaları da vardı. CBOE’nin başkanı Chris Concannon, açıklamayı memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Concannon, “Bu açıklama, Aralık 2017’de ilk Bitcoin vadelisini piyasaya sürdüğümüzden bu yana düşündüğümüz Ether vadelileri için önemli bir engelin kaldırıyor.” dedi.

Cancannon, daha önceki ifadelerinde CBOE’nin gelecekte Bitcoin Cash işlemlerine başlayabileceğini de öne sürmüştü.

Ethereum vadelileri halihazırda İngiltere merkezli Crypto Facilities adlı platformda işlem görüyor. Platform, bu ürünü geçtiğimiz ay piyasaya sürmüştü. Crypto Facilities aynı zamanda geçtiğimiz ay CME Group ile Ether Referans Endeksi için ortaklık kurmuştu. Benzer bir Bitcoin endeksi geçtiğimiz yıl CME’nin Bitcoin vadelilerini başlatmasıyla sonuçlandı.

Bilindiği üzere dünyanın en büyük vadeli işlem borsaları CBOE ile CME’nin Bitcoin vadelilerini başlatacağı haberlerinin ardından Bitcoin fiyatları 20 bin doları görmüştü. Bu şirketlerden Ethereum için henüz böyle bir açıklama yok ancak sinyaller var. Şu anda masadaki soru, vadeli ürünlerinin Ethereum’un fiyatı üzerinde Bitcoin’deki gibi bir etki yaratıp yaratmayacağı. Genel görüş bu durumun fiyatları muhakkak olumlu etkileyeceği ancak bu etkinin Bitcoin’deki kadar güçlü olmayabileceği yönünde. Bu arada Bitcoin fiyatlarının vadelilerin duyurulmasıyla birlikte ivme kazandığını ancak vadelilerin başladığı günün ardından aylar süren bir gerileme dönemine girdiğini unutmamak gerekiyor.

→ BITCOIN’DE KISA VE UZUN VADELİ GÖRÜNÜM NASIL?

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl