Kafalar karışık: Grayscale, Ethereum başvurusunu neden geri çekti?

Grayscale, "ilginç" olarak nitelenen bir karar ile Ethereum vadeli ETF başvurusunu geri çekti. Şirketin bu adımı, spot ETF'ler için karar beklenirken kafa karışıklığı yarattı.

Grayscale, 2023’ün eylül ayında yaptığı, vadeli kontratlara dayalı Ethereum ETF başvurusunu geri çekti. Şirketin, piyasa tarafından onay ya da ret kararı merakla beklenen spot Ethereum ETF başvurusu ise yürürlükte kalmaya devam ediyor.

Vadeli ETF’in neden geri çekildiği henüz bilinmiyor. ETF uzmanları da durumu “enteresan” olarak yorumluyor. Bloomberg ETF analisti James Seyffart, “Enteresan bir adım. Grayscale, vadeli Ethereum ETF’i için yaptığı 19b-4 başvurusunu geri çekti. Bu Grayscale’in GBTC davasını kazanmasını sağlayan koşulları Ethereum için de yaratmak adına yapılan bir ‘truva atı’ başvurusuydu.” ifadelerini kullandı.

“Dürüst olmak gerekirse bunu neden yaptıklarını bilmiyorum.” diyen Seyffart, Grayscale’in SEC ile görüşmüş ve aldığı bilgilerle başvuruyu geri çekmeye ikna olmuş olabileceğini belirtti.

Ethereum spot ETF’lerinde ise 23 Mayıs günü bekleniyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) VanEck’in başvurusuna kural gereği bu tarihe kadar onay veya ret kararı vermesi gerekiyor. Dolayısıyla önümüzdeki günlerde kripto para yatırımcıların gözü kulağı SEC’den gelecek olan kararda olacak.

SEC başkanı Gary Gensler, dün CNBC ekranında, konuya ilişkin olarak “Şu anda Ether ETF’leri konusu bizim komisyonumuzun masasında… 5 kişilik komisyon ileriki dönemlerde karar verecektir” ifadelerini kullandı ve bir sır vermedi.

Piyasa değeriyle en büyük ikinci kripto para olan ETH, 3 bin 50 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl