Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fransa Merkez Bankası raporunda Ethereum ve Ripple vurgusu

Birkaç gün önce dijital euro denemelerini başlatan Fransa Merkez Bankası'nın daha önce yayınlanan bir kurum içi raporuna göre, Ethereum ve XRP'nin token'laştırılmış dijital para çıkarılmasında nasıl kullanılabileceği de inceleniyor.

Fransa Merkez Bankası, kendi dijital parasının (CBDC), uluslararası banka ödemelerinde kullanılıp kullanılamayacağını araştıracağı bir deneme programı başlattığını birkaç gün önce bildirmiştik.

Pazartesi günü yayınlanan açıklamada, Fransa Merkez Bankası ilgili tarafları başvuruları 15 Mayıs’a kadar olan programa katılmaya davet etmişti. Burada hedef, ekonomik açıdan ne kadar fayda sağlanabileceğini görmek ve ulusal dijital paranın kullanım alanlarının belirmek.

Bankadan yapılan konuyla ilgili açıklamada, “Bu deneylerin zorluğu, mevcut iki merkezi para biçiminin yerini almasında değil, yenilikçi teknolojilerin, ödeme sistemlerinin ve finansal altyapıların verimliliğini nasıl geliştirebileceğini görmektir. Bu da ekonominin düzgün finanse edilmesini sağlamak için daha iyi bir para politikası uygulanmasını sağlayacaktır” deniyor.

Öte yandan banka CBDC’yi güçlendirmek için kripto paraların nasıl kullanılabileceğini de araştırıyor. Yakın zaman önce yayınlanan kurum içi bir raporda belirtildiğine göre banka, Ethereum ve XRP’nin token’laştırılmış dijital para çıkarılmasında nasıl kullanılabileceğini inceliyor.

Raporda, “Burada çözüm, blok zincirinde token’laştırılan varlıkları kullanarak, uçtan uca işlemleri gerçekleştirmek olabilir. CBDC’nin toptan satışını tanımlayan bir birim ve onun özellikleri (dosya para birimini tanımlarken, anahtarlar da kullanımı sağlıyor) belki de başka bir blok zincirinde bulunan bir kripto varlığa entegre edilebilir. Bu da Ethereum ve Ripple’da mümkündür. Böylece daha sonra o birimin, bu blok zincirde kullanılması sağlanabilir. Toptan CBDC birimi de, dijital paranın resmi dolaşım ağında olmayan varlıklar arası ikincil blokzincirler vasıtasıyla değiş tokuş edilebilir” ifadelerine yer veriliyor.

Bu deney projesi, Fransa’nın CBDC’yi çıkaran ilk ülke olması planı çerçevesinde 2019’un Aralık ayında açıklanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl