Ethereum yakımı hızlandı, deflasyon rekor kırdı

Shapella güncellemesine haftalar kalan Ethereum'da arz, merge güncellemesinden bu yana 72 bin Ether azaldı. Yüksek orandaki yakım sebebiyle deflasyon da rekor seviyeye ulaştı.

Eylül ayında, merge güncellemesinin hemen öncesinde Ethereum’a entegre edilen EIP-1559 geliştirmesiyle birlikte gas kullanımının optimize edilmesi, büyük orandaki Ether’lerin de yakılmasının önünü açmıştı. Bu geliştirmeden sonra Ethereum’da görülen yüksek yakım oranları her geçen gün artmaya ve Ethereum arzını da düşürmeye başladı.

Merge’den bu yana 72.000Ether yok oldu

Ethereum takip platformu Ultrasound.Money’nin verdiği bilgiye göre, son 1 ayda Ether arzının büyümesi eksi yüzde 0.33 oldu. Bir başka önemli metrik ise merge güncellemesinden hemen sonra gelen yakımın bugün itibarıyla 72.000 Ether olması… Platforma göre gelecek sene bu dönemde Ethereum arzının 1.3 milyon Ether daha azalması ve toplam rakamın da 119 milyon civarına düşmesi bekleniyor.

Saatte 123 Ether yakılıyor

Rakamlar saatlik Ether yakımının yaklaşık 123 ETH olduğunu gösteriyor. Toplam yakımın yüzde 15’lik kısmı ise en fazla gas kullanan platform olan Uniswap’tan geliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl