Ethereum‘u (ETH) satın almayı, satmayı veya harcamak için düşünüyorsanız, önceden yapacağınız en güvenli işlem Ethereum’un ülkenizde yasal olup olmadığını kontrol etmektir.

Bazı ülkelerde kripto paraya sahip olamk sizi hapishaneye kadar götürebilirken, çoğu da bu uygulamadan kesinlikle rahatsız değildir. Ethereum ve diğer kriptolar bir çeşit yasal belirsizlik arasında bırakılıyor.

Diğer kripto paralarla birlikte Ethereum’un yasaklandığı ülkeler (Temmuz 2018 itibariyle): Çin, Kırgızistan, Cezayir, Bolivya, Ekvador, Bangladeş, Nepal, Fas, Kamboçya.

ETH’nin yasaklandığı ülkelere ek olarak, Ethereum iin biz düzenleme olmamasından dolayı ödeme yapılamayan da ülkeler var: Endonezya, Tayland, Vietnam, Makedonya, Brezilya, Hindistan ve Meksika.

Ethereum’un yasal olduğu ülkeler genellikle en çok kripto dostu ülkeler olarak tanımlanır: Japonya, Cebelitarık, Malta, Ukrayna ve İsviçre.

AB yasalarına göre üye devletler kendi para birimlerini atamazlar, ancak kripto borsaları tek tek ülkelerin yönetmeliklerine bağlı olarak yasallaştırılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto paralar konusunda bir örnek bulunumamakla birlikte genellikle Ethereum dahil olmak üzere ticaret yapmak veya kripto paralar vermek yasaldır.

Olayları daha karmaşık hale getirmek için ETH’nin sahip olabileceğiniz anlamda yasal olduğu ülkeler vardır, ancak Türkiye, İngiltere, Güney Kore veya Güney Afrika gibi ülkelerde henüz net bir çalışma yoktur.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl