Ethereum’un en eski test ağı Ropsten, PoS’e geçti

Ethereum’da en eski proof-of-work (iş kanıtı – PoW) test ağlarından biri olan Ropsten, proof-of-stake (hisse kanıtı – PoS) beacon zinciri ile birleştirildi. Böylece, Ethereum’da beklenen PoS’e geçişten önce, son test ağlarından birinde de PoS başarıyla etkinleştirilmiş oldu.

Bugünkü birleşmenin Lighthouse, Lodestar, go-ethereum (get), Besu gibi Ethereum node’larını kullanan istemci yazılımlarının herhangi bir aksaklık yaşamadan çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için önem taşıdığı belirtiliyor.

PoS’in bundan sonra Goerli ve Sepolia olmak üzere iki test ağında daha etkinleştirilmesi gerekiyor. Ardından Ethereum ana ağında ‘merge’, yani birleşmenin tamamlanması bekleniyor. Bunun ise Eylül veya Ekim aylarında gerçekleşeceği öngörülüyor. İşte bu noktadan sonra Ethereum’un artık madencileri olmayacak. Onun yerine ağ, madencilere göre yüzde 90’a yakın daha az blok ödülü alacak olan staker’larla ilerleyecek. Ayrıca ETH’nin enflasyonu da önemli ölçüde düşecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Vitalik Buterin: PoS geçişinde sona geldik

Ethereum’da PoS’e geçişle beraber ağ üzerinde zaman zaman kronik hale gelen yüksek işlem ücretleri ve ölçeklenebilirlik gibi problemlerin çözüme kavuşması bekleniyor. Dolayısıyla birleşme, Ethereum’u bugünküne göre çok daha verimli bir blok zinciri haline getirebilir. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, yakın zaman önce yaptığı açıklamada, PoS’e geçişin tamamlanmasının ardından uzun dönemli olarak saniyede 80 bin işlem hedefi koyduklarını ifade etmişti. Ethereum’da halihazırda saniyedeki işlem sayısı yaklaşık 15.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl