Ethereum’da Londra hard fork’unun 4 Ağustos’ta gerçekleşmesi bekleniyor

En büyük ikinci kripto para Ethereum'un "proof of stake" yani "Hisse kanıtı"na geçebilmesi için çok önemli bir güncelleme olan ve içinde EIP 1559 ile EIP 3554 geliştirme tekliflerinin olduğu protokol güncellemesinin yüksek ihtimalle 4 Ağustos'ta gerçekleşeceği belirtildi.

Ethereum’un uzun zamandır beklenen Londra hard fork’u çok yüksek ihtimalle 4 Ağustos tarihinde 12.965.000’inci blok ile gerçekleşecek. Çatallanmanın TSİ 10 ilâ 14 arasında olması bekleniyor.

Ethereum’un mevcut iş kanıtı protokolünün hisse kanıtı ile değişeceği Ethereum 2.0 güncellemesinin piyasaya sürülmesinin ön safhalarından biri olan Londra sert çatallanması çeşitli test ağlarında uygulandı. Ropsten ve Goerli test ağlarında başarılı şekilde aktive edilmesinden sonra ise çatallanmanın çıkacağı zamana karar verildi.

Bilindiği üzere protokol güncellemesi, bazı verimsizliklere önlemeyi amaçlayan ve özellikle EIP 1559 ile EIP 3554 olmak üzere 5 Ethereum Geliştirme Teklifi (EIP) içeriyor:

  • EIP 1559, Ethereum’un enflasyona daha az maruz kalması için yeni bir ücret yapısı sunuyor. Oldukça tartışmalı olan bu protokol, ücretlerinin bir bölümünün yakılmasını ve böylece madenci gelirlerinin azalmasını sağlıyor.
  • EIP 3554, madencilik algoritmasındaki çözülmesi gereken problemlerin seviyesini zorlaştıran “Ethereum zorluk bombası”nın tarihini 1 Aralık’a erteliyor. Bu mekanizma, Ethereum ağındaki madenciliğin zorluğunu aşamalı olarak artırmasının yanında Ethereum’un “proof of stake” geçişine hazırlık olarak “proof of work”ü de güçlü şekilde “donduracak”.
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl