Europol açıkladı: 46 milyon dolarlık Bitcoin ele geçirildi

Europol (Avrupa Birliği Polis Teşkilatı), işlemleri gizlemeye yarayan popüler Bitcoin mikser uygulamalarından biri olan ChipMixer platformundan 46 milyon dolar değerinde kripto para ele geçirildiğini bildirdi.

Konuya ilişkin açıklamaya göre, Alman ve ABD’li yetkililer, ChipMixer’ın altyapısını kapatarak dört sunucu, 46 milyon dolar değerindeki 1909.4 adet Bitcoin ve 7 terabayt veriye el koydu. Soruşturmaya Belçika, Polonya ve İsviçre makamları da destek verdi.

ChipMixer, 2017’den beri faaliyet gösteriyor. Platform, darkweb pazarları, fidye yazılımları, yasa dışı mal kaçakçılığı, çocuk istismarı içerikleri ve kripto para hırsızlığı olayı ile bağlantılı 152 bin BTC (3,8 milyar dolar) değerinde kripto paranın aklanmasıyla ilişkilendiriliyor.

Polis raporunda Zeppelin, SunCrypt, Mamba, Dharma ve Lockbit gibi fidye yazılımı aktörlerinin bu hizmeti fidye ödemelerini aklamak için kullandığı kaydediliyor.

Regülatörler kripto para mikser uygulamalarına güvenmiyor

Kripto para mikser uygulamaları, düzenleyiciler tarafından her zaman şüpheyle karşılanıyordu. Ağustos 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi, kara para aklama suçlamaları nedeniyle Tornado Cash’e yaptırım uygulamıştı. Protokol geliştiricisi şu anda Hollanda’da tutuklu olarak yargılanmayı bekliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl