Facebook yakında kripto parayla ilgili büyük bir haberle gelebilir

Facebook'un Blockchain ekibinin başı olan David Marcus, bu görevini gerekçe göstererek Coinbase'in yönetim kurulundan ayrıldı. Marcus'un ayrılık gerekçesi olarak çıkar çatışmasını öne sürmesi, dikkat çekiciydi. Bazıları bu durumu Facebook'un yakında kripto parayla ilgili büyük bir haberle gelebileceğine yordu.

David Marcus, sosyal medya devi Facebook’taki yeni görevini gerekçe göstererek kripto para borsası Coinbase’in yönetim kurulundan ayrıldı.

2014’ten beri Facebook’ta çalışan Marcus, geçen yılın Aralık ayında Coinbase’in yönetim kuruluna katılmıştı.

O zamanlar Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bir zamanlar PayPal’ın başkanı olan Marcus’un ödemelerdeki ve mobil alandaki uzmanlığını Coinbase’e rehberlik edecek şekilde kullanacağını söylemişti.

Bundan beş ay sonra Marcus, Facebook’un yeni Blockchain araştırma grubunun başı oldu. Söylendiğine göre Marcus’un ekibinin bir düzineden daha az üyesi var. Marcus daha önceki açıklamalarında Facebook’un Blockchain’i kucaklayabileceğini belirtmişti.

Marcus, istifa etme kararının Facebook’ta Blockchain’le ilgili kurduğu yeni çalışma grubu dolayısıyla olduğunu söyledi. Ayrıca Marcus bir arkadaş olarak Brian’ın, tüm Coinbase liderlik ekibinin ve yönetim kurulunun büyük bir ayrıcalık olduğunu, ekibin görev süresi boyunca gösterdiği yetenekten çok etkilendiğini ve ekibin ileride hak ettiği tüm başarıları elde etmesini dilediğini sözlerine ekledi.

Bir Coinbase sözcüsü, Marcus’un bir çıkar çatışmasının ortaya çıkmasını engellemek için bu kararı verdiğini söyledi.

‘Eric Schmidt’in ayrılışına benziyor’

Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, Marcus’un Coinbase’den istifa etmesine ilişkin farklı bir bakış açısı sundu. Selkis, bunun büyük bir haber olduğunu belirterek “Genellikle yaklaşan bir çıkar çatışması varsa bu beklenirdi. Facebook’un kripto para atılımı gerçek ve ivme kazanıyor.” ifadelerini kullandı.

Bazıları ise bu gelişmeyi Eric Schmidt’in Android’in lansmanından önce Apple’ın yönetim kurulundan ayrılmasına benzetti.

Şimdi eğer Marcus, Coinbase’de kalsaydı Facebook için çıkar çatışması yaratacak gelişmenin ne olacağı merakla bekleniyor.

Bu arada Marcus bir dönem dijital ödemeler şirketi PayPal’ın yönetim kurulu başkanı ve CEO’suydu.

→ VC’LER DAHA ÖNCE HİÇ OLMADIĞI KADAR KRİPTO PARA YATIRIMI YAPMAYA BAŞLADI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl