Fed beklenen açıklamayı yaptı, faiz oranlarını sabit tuttu: Bitcoin’de artış

ABD Merkez Bankası (Fed) merakla beklenen faiz açıklamasını yaptı ve faizleri sabit tuttuğunu duyurdu. Kurum ayrıca varlık alımlarının azaltılmasını da hızlandıracağını belirtti. Açıklama sonrasında basın toplantısında soruları yanıtlayan başkan Powell ise, pandemi öncesi şartlara dönülemeyeceğini, iş gücüne katılımın hayal kırıklığı yarattığını ve "tapering" süreci bitmeden faiz artırılamayacağını söyledi. Fed başkanı sorulan kripto para sorularını da yanıtladı ve "Kripto paralar risklidir ve hiçbir şey tarafından desteklenmemektedir ancak mali istikrarsızlığı getirecekleri yönündeki endişelere katılmıyorum." dedi.

Dünya piyasaları ve kripto para yatırımcılarının merakla beklediği ABD Merkez Bankası’nın faiz kararı resmen açıklandı. Fed, faizleri beklendiği gibi yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Kurum 2021 enflasyon beklentisini ise yüzde 5,3’e çıkardı.

Powell: Tapering bitmeden faiz artışı yok

Açıklama sonrasında ise mikrofonların başına Fed başkanı Jerome Powell geçti. Kısa süre önce enflasyonun geçici olduğunu söyleyen ve bu yüzden ciddi şekilde de tepki de alan Powell bu söylemlerinin artık geride bırakılması gerektiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyon önümüzdeki yıl, beklentilerimiz dahilindeki %2’lik seviyenin üzerinde seyredecektir. Ekonominin gelecek yıl veya daha ileriki dönemde hangi seviyede olacağını net bir şekilde bilmek mümkün değil. ahvil alımlarımızı azaltıyoruz, çünkü ekonomi artık böyle bir politikayı gerektirmiyor. Daha hızlı tahvil alımı azaltımı, bizim ekonomik öngörümüze daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır. Tahvil alımı azaltımı bitmeden faizin artmasını beklemeyin. İş gücüne katılım oranları şu anda hayal kırıklığı yaratıyor. Yüksek enflasyonun gelecek yılın ortalarına kadar sürmesini bekliyorum. Pandemi öncesi ekonomik şartlara ise dönmüyoruz.”

“Kripto paralar mali istikrarsızlık sebebi değil”

Toplantıda Powell’a kripto paralarla ilgili sorular da geldi. Kripto paraların hiçbir şey tarafından desteklenmediğini belirten Fed başkanı buna rağmen mali istikrarsızlık endişesini taşımadığını belirtti:

“Kripto paralar risklidir ve hiçbir şey tarafından desteklenmemektedir ancak mali istikrarsızlığı getirecekleri yönündeki endişelere katılmıyorum. Sabit coin’ler ise şu anda düzgün şekilde regüle edilmiş değiller”

Bitcoin fiyatı yükseldi

Fed’in faiz kararını açıklamasının ardından ise Bitcoin fiyatında keskin bir yükseliş yaşandı. Karar öncesinde 47 bin doların altına düşen en büyük kripto para, açıklamanın ardından 49 bin doların da üzerine çıktı. Haberin yazıldığı dakikalarda BTC, yaklaşık 48 bin 800 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl