Fed beklentileri kripto fonlarından çıkışa neden oldu: 100 milyon doları aştı

ABD'de enflasyonun yeniden artışa geçmesi ve Fed'in daha yüksek bir faiz artırımına gitme olasılığı, kripto para fonları yatırımlarını da etkiledi. Fonlardan net 101.5 milyon dolar çıkış olurken, son haftalarda yatırımların yapıldığı Bitcoin fonlarından 57 milyon dolarlık satış yapıldı. Ethereum fonlarındaki erime ise tüm hızıyla sürüyor.

Avrupa’nın en büyük dijital fon yönetim şirketi CoinShares, haftalık kripto para fon raporunu yayımladı. Son haftalarda toplamda pozitif olan rakamlar, ABD’de enflasyonun yeniden rekor kırmasıyla ve Fed’in bu haftaki toplantısında şahin bir faiz artırımı yapma olasılığının artmasıyla negatife döndü.

Bitcoin ve Ethereum fonlarından çıkış

Geçtiğimiz hafta 126 milyon dolarlık net girişin olduğu Bitcoin fonlarında, bu hafta (6-10 Haziran arasındaki hafta) ise 56.8 milyon dolarlık çıkışlar görüldü. Ethereum’daki çıkışlar ise üst üste 10. haftaya ulaştı. ETH fonlarından bu hafta çıkan meblağ ise 40.7 milyon dolar oldu.

Yılbaşından bu yana ETH fonlarından çıkan net rakam ise 386 milyon dolar… Aynı zaman diliminde Bitcoin fonları ise artı 450 milyon dolarda… Yani Bitcoin fonları, Ethereum’a oranla çok daha fazla tercih ediliyor. Kasım ayında 23 milyar doları aşan Ethereum fonlarının değeri, bugün ise yaklaşık 8.7 milyar dolar civarında…

Altcoin fonları ve Grayscale’de girişler var

Öte yandan Bitcoin ve Ethereum’daki büyük çıkılşlara rağmen altcoin’lerdeki ve Grayscale’deki indirimleri fırsat bilen yatırımcılar az da olsa yaptılar. Litecoin, Cardano ve XRP fonlarına 200’er bin, Solana fonlarına ise 400 bin dolarlık net girişler kaydedildi. 27 milyar dolarlık değer ile en büyük dijital fon yöneticisi şirket konumundaki Grayscale de, geçen haftaki 200 bin dolarlık girişin ardından, rakam bu hafta da 300 bin dolar oldu. Böylece ay başından bu yana Grayscale fonlarına yapılan yatırım 500 bin dolara ulaştı. Şirketin bir ETF’e çevirmek istediği GBTC fonu şu anda %30 indirimli fiyatla satılıyor.

Girişler gibi çıkışlarda da Kuzey Amerika!

Geçtiğimiz hafta 99 milyon dolar girişin olduğu kripto para fonlarında, rakamın 88 milyon doları Kuzey Amerika’dandı. Kuzey Amerika çıkışlarda da Avrupa’ya fark attı! 101 milyon dolarlık satışların 99 milyonu Kuzey Amerika’dan, 2 milyonu ise Avrupa’dandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl