Arthur Hayes: Fed’in krize tepkisi Bitcoin’e yarayabilir

BitMEX’in kurucu ortağı ve eski CEO’su Arthur Hayes, geçtiğimiz hafta, Fed’in Silikon Valley Bank’ın (SVB) son çöküşüne bir yanıt olarak gelen yeni Banka Vadeli Finans Programı’nın (BTFP) potansiyel etkileri hakkında bir blog yazısı yazdı. Hayes’e göre Fed’in hamlesi yatırımcıları Bitcoin’e yönlendirebilir.

Hayes, BTFP’yi “yeni, parlak, daha lezzetli bir formatta yeniden paketlenmiş Getiri Eğrisi Kontrolü (YCC)” şeklinde adlandırdı.

“Fed’in hamlesi yatırımcıları Bitcoin’e yönlendirebilir”

Eski CEO, bu hamlenin bankacılık sektörü ve finans piyasaları üzerinde büyük bir etkisi olacağını, daha fazla yatırımcının parasını Bitcoin ve diğer alternatif varlıklara yatırmasına neden olabileceğini söyledi.

Hayes, 2008 finansal krizinden farklı olarak, bu kez Fed’in bankaları kurtarmadığını, onların da yükselişe katılmalarına izin verdiğini, bu sebeple bankaların daha yüksek faiz oranları ödemek zorunda kalarak zarar ettiğini bildirdi. Ayrıca bilançoları yeniden inşa edilene kadar banka hisse senetlerinin muhtemelen piyasanın altında performans göstereceğini öngördü.

“Yurt dışından ABD’ye para akacak, dolar güçlenecek”

Kurucu ortak aynı zamanda, yurt dışından ABD’ye para akacağını, doların güçleneceğini, diğer büyük gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının da aynı yolu izleyerek önlem amaçlı benzer garantileri yürürlüğe koyacağını tahmin etti. Bu hamlenin sonsuz para basımını etkin bir şekilde mümkün kılacağına ve COVID döneminde görülene benzer bir Bitcoin rallisine yol açabileceğine dikkat çekti.

Hayes, altın ve gayrimenkul gibi diğer tasarruf araçlarına kıyasla Bitcoin’in ağırlıksız ve görünmez yapısının, servetlerini korumak isteyen yatırımcılar için onu cazip bir seçenek haline getirebileceğine de vurgu yaptı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl