Fed, bu yaz dijital para konusunda ilk önemli adımı atıyor

Amerikan merkez bankası Fed, kendi dijital parasını geliştirme konusuna artık daha ciddiyetle yaklaşıyor. Bugün, bankanın yaz aylarında dijital paraya ilişkin bir araştırma makalesi yayınlayacağı açıklandı.

Fed başkanı Jerome Powell, ödeme teknolojilerinin ilerlediğini vurgulayarak Fed’in bu yenilikleri dikkatle takip ettiğini ve uyum sağladığını söyledi. Başkan, “Ekonomimizin etkin işleyişi, insanların sadece dolara değil, aynı zamanda ödeme ağlarına, bankalara ve paranın günlük olarak akmasını sağlayan diğer ödeme hizmeti sağlayıcılarına da güven duymalarını gerektiriyor. Odak noktamız, Amerikan hane halklarına ve işletmelerine geniş faydalar sağlarken aynı zamanda yeniliği benimseyen güvenli ve verimli bir ödeme sistemi sağlamaktır.” dedi. Powell, sözlerinin devamında teknolojik gelişmelerin Fed dahil olmak üzere merkez bankalarına yeni olanaklar sunduğunu belirtti. Başkan, genel halk tarafından kullanılmak üzere bir CBDC, yani merkez bankası dijital parası tasarlanabileceğini ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD’de Bitcoin ve kripto paralarla ilgili sıkı vergi tedbiri adımı

Şu anda Fed, bir dijital para çıkarıp çıkarmama konusunda karara varmış değil. Powell, “Federal Rezerv olarak, sunabileceği riskleri ve fırsatları da göz önüne alarak bir ABD dijital parası çıkarıp çıkarmayacağımız konusunda karara varmadan önce bu önemli meseleyle ilgili geniş bir yelpazede fikirler duymaya kararlıyız. Makale, müzakereci bir sürecin başlangıcı olacak.” şeklinde konuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl