Fed, faiz artırımlarına ara verecek: Standard Chartered

Faiz oranlarını üst üste onuncu kez artırarak inatçı enflasyona yönelik 14 aylık baskısını sürdüren Fed hakkında yeni bir yorum geldi. İngiliz bankası Standard Chartered'ın CEO'su Fed’in agresif faiz artışlarını geçici olarak durdurmaya hazır göründüğünü söyledi.

Ekonomik büyümenin yavaşladığına dair işaretler ve bankacılık sektöründeki çalkantılar nedeniyle, borçlanma maliyetlerini Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıkaran Fed’in faiz artırımından vazgeçip geçmeyeceği merak konusu.

İngiliz bankası Standard Chartered’ın CEO’su Bill Winters, Fed’in faiz artırımları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bill Winters’ın yaptığı açıklamaya göre, Fed’in geçtiğimiz günlerde faiz oranlarını 25 baz puan artırması, haziran ayında yapılacak toplantıda istikrarlı bir duruş sergileme olasılığına işaret ediyor.

Ancak Winters, bunun mevcut sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğine işaret etmenin yanı sıra, politika yapıcıların en son verileri ve enflasyonu soğutma çabalarının ne ölçüde başarılı olduğunu değerlendirmeleri için bir fırsat olacağını da sözlerine ekledi.

Ücret – fiyat sarmalı endişesi

Hem yurt içinde hem de yurt dışında merkez bankacıları özellikle ücretlerdeki sürekli artıştan endişe duyuyor. Bu endişe, daha yüksek ücretlerin fiyatlarda artışa yol açtığı ve sonuçta enflasyonun kökleşmesiyle sonuçlanan bir ücret-fiyat sarmalı olasılığından kaynaklanıyor.

Winters, bundan kaçınmak için politika yapıcıların zam döngüsünü tamamen sona erdirmeden önce istihdam ve ücret artışının durduğunu görmek istediklerini söyledi. Standard Chartered CEO’su “Eğer düzenli ücret artışı döngüsünü tekrar kontrol altına alabilirsek, Fed’in burada durabileceğini düşünüyorum. Ancak henüz işi bitmedi” diye ekledi.

“ABD ekonomisinde yavaşlama olabilir”

CEO, Fed’in enflasyonu kontrol altına aldığına karar vermesi ve faiz artırımını durdurmasının, ABD ekonomisinde yavaşlatıcı bir etkisi olacağını belirtti.

Buna ek olarak Winters, bazı zorluklara rağmen büyümenin başta Asya olmak üzere çeşitli küresel bölgelerde dayanıklılık gösterdiğini belirtti. Bu durumun, ağırlıklı olarak Asya’da ve gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren Standard Chartered gibi kuruluşlar için olumlu bir ivme sağlaması bekleniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl