BofA: Fed’in eylülde de faiz artırımı yapması muhtemel

Bank of America (BofA) FX analistleri, Fed'in Eylül ayında faiz oranlarını yeniden artırmasının muhtemel olduğunu ileri sürdüler.

fed faiz artırırsa ne olur

Bank of America’nın döviz analistleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Federal Rezerv’in Eylül ayında faiz oranlarını bir kez daha artırmayı tercih edeceği tahmin ediliyor. Analistler dolar konusunda da yükselişe geçti.

Analistler doların değer kazanmaya devam etmesini bekliyorlar

Wall Street Journal’in haberine göre Bank of America FX analistleri, haziran ayındaki TÜFE’nin beklentilerin altında kalmasına ve Fed’in yeniden fiyatlandırmasına rağmen, 2023’te doların değer kazanmasına yönelik iyimser tahminlerini sürdürdüklerini belirttiler.

Bank of America, ekonomik olayların Fed için zorluklar yaratacağını ve dolayısıyla dolara destek sağlayacağını ileri sürüyor. ABD’nin reel politika faizlerinin pozitif kalacağı ve 2024 yılına kadar G10 ülkesi arasında en yüksek konumunu koruyacağı öngörülüyor.

BofA uzmanlarına göre, Fed’in beklenen güvercin duruşuna yönelik potansiyel zorluklar arasında enflasyon beklentileri ve finansal kısıtlamaların gevşetilmesi yer alıyor. Analizlerine göre, EURUSD için yıl sonunda öngörülen değer 1.05 iken USDJPY için beklenen değer 145.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Kripto spot işlem piyasaları iyice sıkıştı

Fed kararından önce hisselere 14 milyar dolar girdi

Reuters de Bank of America’nın, EPFR verilerine dayanarak cuma günü yayımladığı bir raporda, yatırımcıların çarşamba gününe kadar olan haftada hisse senedi ve tahvillere akın ettiğini söyledi.

BofA; Fed, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın politika açıklamaları öncesinde hisse senetlerine 13.8 milyar dolar ve tahvillere 11 milyar dolar giriş olduğunu, TIPS’e (Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler) ise Ağustos 2022’den bu yana ilk kez giriş olduğunu kaydetti.

Bank of America uzmanlarına göre, TÜFE’nin 2022 sonbaharından bu yana yüzde 9’dan yüzde 3’e gerilemesinin ardından enflasyondan korunma önlemlerinin yeniden canlanması ilgi çekici.

Cuma günü BOJ, getiri eğrisi kontrol politikasını daha esnek hale getirdi ve analistlere göre bu hamle, sonraki toplantılarda yıllarca süren büyük parasal teşviklerden çıkmaya yönelik küçük bir adım olabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl