Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fed, finansal risk değerlendirmesinde ilk kez kripto paralara değindi

Amerikan merkez bankası Fed, finansal sistemin istikrarına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı raporunda, kripto paraların fiyatlarındaki çarpıcı artışa da değindi ve “çeşitli kripto varlık fiyatlarındaki artışın” kısmen yatırımcıların artan risk iştahını yansıttığını belirtti. Devamında “Yatırımcıların risk iştahının düşmesi, faiz oranlarının beklenmedik bir şekilde yükselmesi veya toparlanmanın durması halinde varlık fiyatları önemli düşüşlere karşı savunmasız kalabilir.” denildi.

Bloomberg’e göre Fed bunu ilk kez yapıyor. Banka yetkilileri daha önce pek çok defa kripto ile ilgili açıklamalar yaparken kurumun kendisinin varlık sınıfını, finansal sistemin istikrarına ilişkin genel değerlendirmesinde ilk kez ele aldığı belirtiliyor.

Söz konusu kısa yorum, Fed’in Cuma günü yayımladığı altı aylık Kongre Para Politikası Raporunda yer aldı. Raporda kripto paralara da yer verilmesi politika yapıcıların daha önce finansal sistemin küçük bir parçası olan bu piyasaya artık daha fazla önem atfettiğinin bir işareti olarak görüldü.

Fed Başkanı Powell, geçmişte Fed’in dijital para için uluslararası standartların geliştirilmesinde öncü bir rol oynamasını istediğini söylemişti. Merkez bankasının bu yaz dijital paranın risklerini ve getireceği faydaları öne çıkaran bir araştırma makalesi yayımlaması bekleniyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Powell’ın 11 Mayıs 2021’de Coinbase CEO’su Brian Armstrong ve Dijital Dolar projesinin başındaki isim Chris Giancarlo ile bir toplantı gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı. Bu toplantıda ne konuşulduğu ise şimdiye kadar sır olarak kaldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl