Fed başkanı Powell analistleri yanılttı: Bitcoin fiyatı ne oldu?

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanı Jerome Powell, günlerdir beklenen Jackson Hole konuşmasını yaptı. Yaklaşık 15 dakikalık bir konuşma yapan Powell analistleri yanılttı ve sert bir dil kullanmadı. Fed başkanı faiz artırma konusunda çekimser davranmayacaklarını söyledi.

Fed başkanı Jerome Powell, bu seneki birçok toplandıdaki ifadelerinden farklı bir dil kullanmadı ve Jackson Hole’da sakin bir tavır sergiledi. Anlistler genelde Powell’ın “şahin” bir konuşma yapması beklentisi içindeydi.

Powell, yüzde 2’lik hedeflerinden şaşmayacaklarını ancak artık çok dikkatli olmaları gereken bir döneme girdiklerini belirtti.

Hem fazla hem de gerekenden az kısıtlayıcı politika uygulamanın ekonomiye zarar verebileceğini belirten Powell şu şekilde konuştu:

“Geçen seneki Jackson Hole toplantısında kısa mesajlar vermiştim. Yine benzer şekilde konuşacağım. Bizim görevimiz enflasyonu düşürmek… Enflasyon güven verici seviyeye düşünceye kadar dikkatli şekilde faiz artırabiliriz. İş piyasasının güçlü kalması Fed’in hareketlerine devam etmesi için bir göstergedir. Gerektiği sürece faiz artırımına devam etme konusunda hazırlıklıyız. Fed olarak para politikasının iki taraflı riskler taşıdığının farkındayız. Çok dikkatli olmamız gereken bir sürece girdik. Enflasyon hedefimiz %2 olarak kalmaya devam edecek. Zamanla bu seviyeye ulaşmayı düşünüyoruz. Tabii ki kolay olmayacak”

Bitcoin fiyatında oynama yok

Powell’ın konuşmasına Bitcoin fiyatı ise olumlu ya da olumsuz bir tepki vermedi. Fiyat konuşma boyunca ve sonrasında sabit kaldı. En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 26100 dolardan işlem görüyor.

ABD hisselerinde ise yüzde 1’in altında olan kısıtlı bir yükseliş söz konusu…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl