Fed St. Louis, ürünlerin Bitcoin fiyatını yayımlamaya başladı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) St. Louis eyaleti şubesinin web sayfasında ürünlerin Bitcoin paritesindeki fiyatları da gösterilmeye başlandı. Kurum, yaptığı açıklamada da, "Bitcoin fiyatı bir kutu yumurtadan çok daha pahalı olduğu için, Bitcoin'in en düşük değeri olan satoshi'yle fiyatı göstermek istedik ve BTC karşılığını 100 milyon ile çaptık" denildi.

Açıklamalarıyla tüm dünyada paranın yönünde büyük etki sağlama gücünü elinde bulunduran Fed’in resmi bir şubesi, ürün fiyatlamalarını Bitcoin ya da bir başka deyişle satoshi’yle göstermeye başladı. Fed’in 12 şubesinden biri olan St. Louis Fed, ürünlerin fiyatlarını Bitcoin olarak da takip etme ve site ziyaretçilerine gösterme kararı aldı.

St. Louis şubesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada, kurum çalışanlarının, ürünlerin uzun dönemli volatilitesini araştırdıkları ve bunu yaparken fiyatlandırmanın Bitcoin ile olması durumunda volatilitenin ve grafiğin nasıl görüneceğini sorguladıkları için böyle bir uygulamaya gidildiği belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“12’li büyük yumurtanın fiyatı 1.47 dolardan 2.52 dolara çıkmıştır. Bu durum yiyecek ve enerji ürünlerinin para politikasının dışında tutulmalarının en büyük sebeplerindendir. Biz de konuyla ilgili olarak kendimize başka bir soru sorduk. Bu volatilite, fiyatlandırma Bitcoin ile yapılsaydı nasıl olurdu? Bitcoin, bir karton yumurtadan çok daha pahalı olduğu için biz de fiyatı satoshi’yle gösterdik ve Bitcoin fiyatını 100 milyon ile çarptık”

Uzun vadede Bitcoin’de büyük kâr

Fed St. Louis çalışanları, Bitcoin ile yumurtaların alınması durumunda volatilitenin dolar ile olandan çok daha fazla olduğunu belirtirken, fiyatın geçen sene Haziran ayında 4500 satoshi, bu sene aynı ayda ise 6 bin satoshi olduğu görülüyor. Ancak aynı grafik, 5 ilâ 10 sene aralığında kullanıldığında Bitcoin’in önemi çok daha net şekilde görülüyor. Bugün 6 bin Satoshi olan 12’li yumurta paketi, Haziran 2017’de 50 bin, Haziran 2015’te ise 1 milyon satoshi fiyatında…

ABD’de uzun vadede Bitcoin paritesinde yumurta fiyatı
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl