Fed tutanaklarında bu defa kripto paralar da vardı

Fed’in 25-26 Ocak tarihlerinde gerçekleştirdiği toplatının tutanakları yayımlandı. Tutanaklara göre Fed üyeleri, yakında faizleri artırmanın uygun olacağını söyledi. Bilançoya dair planların ilerleyen toplantılarda belirleneceği kaydedilen tutanaklarda, çoğu yetkili enflasyonun yüksek kalması halinde daha hızlı faiz artışları gerekeceğini ifade etti.

Varlık alımlarının Mart ayında sonlandırılması planlanırken birkaç yetkili ise bunun Mart’tan önce bitirilmesini istedi. Toplantıdaki bazı yetkililer gevşek para politikasının önemli bir risk oluşturabileceğini söyleyerek finansal istikrar konusunda endişelerini dile getirdiler.

Piyasalar, şahin bir tona hazırken tutanaklardaki mesajlar güvercin tondaydı. Bitcoin başta olmak üzere bunun fiyatlarda yukarı yönlü yansımaları oldu. Özellikle Fed St. Louis Başkanı James Bullard’ın şahin mesajları, piyasaların bu sene 0.25 puanlık yedi faiz artışını fiyatlamasına yol açmıştı. Son tutanakların ardından Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışı olasılığı yüzde 50’nin altına geriledi.

Tutanaklarda Temmuz’dan beri ilk kez kripto da yer aldı

Öte yandan tutanaklarda kripto parayla ilgili mesajlara da yer verildi. 2021 yılının Temmuz ayından bu yana ilk defa kripto para piyasası, Fed’in Ocak toplantısında tartışıldı. Fed yetkilileri, kripto para piyasasındaki hızlı büyümeyle ilgili endişelerini dile getirdi. Bazı yetkililerin finansal istikrara yönelik, kripto varlıklar ve merkezi olmayan finans platformlarındaki hızlı büyümeyle bağlantılı ortaya çıkan riskler olduğunu değerlendirdiği ifade edildi. Ayrıca stabil coin’lerin fon piyasalarında kırılganlık yarattığı, bir ödeme aracı olarak potansiyel rollerinden dolayı ek riskler oluşturabilecekleri kaydedildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl