Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Fed yetkilisi, Tether’i açıkça finansal istikrar için bir risk olarak niteledi

Üst düzey bir Fed yetkilisi, Tether’i finansal sistemin istikrarı için bir risk olarak görüyor.

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Cuma günü yaptığı açıklamada, Tether’i ABD merkez bankasının izlediği finansal istikrarı tehdit eden unsurlar arasında sıraladı. CoinDesk’in haberine göre Rosengren, stabil kripto parayı, kısa vadeli kredi piyasalarının yeni ‘disruptor’ları başlığı altında ele aldı.

Fed yetkilisi, “Tether ve stabil kripto paralara dikkat çekiyorum, çünkü portföylerine baktığınızda temel olarak bir birinci para piyasası fonunun portföyüne benzer fakat belki daha riskli. Kısa vadeli kredi piyasalarını zamanla aksatabilecek şeyler hakkında genişçe düşünmeliyiz ve kesinlikle stabil kripto paralar da burada bir unsurdur. Stabil kripto para piyasası büyüyor ve giderek ekonomimizin daha önemli bir sektörü haline geliyor. Oldukça düzensiz olan bu piyasada insanlar bu tür araçlardan çok hızlı kaçtığında olacakları ciddiye almamız gerektiğinden endişe duyuyorum.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Wall Street’in tecrübeli ismi ve Bitcoin yanlısı Caitlin Long, açıklamaları dikkat çekici buldu. Long, “İlginç olan, Fed Başkanı Jerome Powell ve Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard stabil kripto paralar hakkında konuşmaya başladı ama Rosengren Tether’in ismini zikrederek konuşuyor. Açıklamaların dozu yükseliyor.” dedi ve Fed yetkililerin nadiren bugünkü kadar açık sözlü olduklarını vurguladı.

Bilindiği üzere Fed, kendi dijital parası üzerinde çalışıyor. Yaz aylarında Fed’in merkez bankası dijital para birimlerinin riskleri ve faydaları dahil, dijital ödemeler hakkında düşüncesini özetleyen bir döküman ortaya koyması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl