Fidelity: 2022’de diğer devletlerin de Bitcoin alması sürpriz olmaz

Küresel yatırım şirketi Fidelity, yakın zaman önce yayınladığı bir rapora göre, daha fazla ülke ve hatta merkez bankası El Salvador’u izleyerek Bitcoin‘i resmi para yapabilir ve bilançosuna ekleyebilir.

Raporda, “Bitcoin’in benimsenmesi artarsa, bugün bir miktar Bitcoin almış olan ülkeler, rekabet açısından emsallerinden daha iyi durumda olacaktır. Bu nedenle, diğer ülkeler Bitcoin’deki yatırım tezine veya benimsenmeye inanmasalar da bir tür sigorta olarak almak zorunda kalacaklar.” ifadelerine yer verildi.

Bilindiği gibi El Salvador, geçtiğimiz Eylül ayında Bitcoin’i resmi para olarak kullanmaya başlamıştı. Bu anlamda dünyada bir ilki gerçekleştiren ülke, vatandaşlarına da 30 dolarlık ücretsiz Bitcoin vermişti.

Öte yandan Çin ise bunun tam tersi bir tutum alarak Bitcoin ve diğer kripto paraların hem madenciliğine hem de alım satımına yasak getirdi. Fidelity’ye göre, bu yaklaşım büyük bir hata.

Yatırım devi, böyle bir yasağı uygulamanın zor olduğunu belirterek başarılı olması halinde ise önemli bir servet ve fırsat kaybına yol açacağını öngörüyor.

Son olarak Fidelity, “Bitcoin’e ilgi duyan ülkeler, onu gelecekte potansiyel olarak daha büyük bir maliyete kıyasla bugün küçük bir maliyetle riskten korunma aracı olarak benimseyebilirler. Bu nedenle, diğer egemen ulus devletlerin 2022’de Bitcoin satın aldığını ve hatta belki bir merkez bankasının bile satın alım yaptığını görmek bizi şaşırtmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl