Fidelity yöneticisi Timmer: Bitcoin yeniden doğuş yaşayacak

ABD'li varlık yönetim şirketi Fidelity'nin küresel makro yöneticisi Jurrien Timmer, yeni bir Bitcoin değerlendirmesiyle takipçilerine seslendi. Bitcoin'in birçok açıdan kendini kanıtladığını ve şimdi bir "yeniden doğuş" aşamasında olduğunu belirten Timmer, en büyük kripto parayı hem altın hem de "dot-com" balonu dönemindeki Apple hissesine benzetti.

ABD’de 401-k emeklilik ödemelerine Bitcoin‘i de katan Fidelity firmasının küresel makro yöneticisi Jurrien Timmer, Twitter üzerinden yazdığı uzun bir flood ile en büyük kripto paranın geleceğini değerlendirdi.

“Altının erken gelişen kardeşi gibi…”

Bitcoin’in hala bir para olarak kabul görmediğini ama bu anlamda istek uyandıran bir varlık olduğunu belirten Timmer şunları söyledi:

“Bitcoin insanlarda istek uyandıran ancak hala tam anlamıyla para olarak görülmeyen bir varlık… Aslında altınla da çok benziyorlar. Altın da binlerce yıldır para olarak kabul görmedi. Ben Starbucks’ta altın ile ödeme yapan kimseyi görmedim. Dolayısıyla altın da bir değer saklama aracı… Bitcoin ise onun erken gelişmiş genç kardeşi gibi… Onun adımlarını takip ediyor ve değer saklama aracı olarak izinden gidiyor”

“Apple ve Amazon gibi olabilir”

Kripto paralardaki büyüme ve daralma evrelerini, “dot-com” balonu dönemindeki fiyat yükseliş ve düşüşlerine benzeten Timmer, buna ek olarak Apple örneğini verdi:

“Kriptodaki düşüşler ve çıkışlar, 90’ların sonundaki “dot-com” balonu iniş ve çıkışlarına çok benziyor. İnternet balonu o dönem, birçok kalitesiz hisseyi inanılmaz fiyatlara yükseltmişti. Balon patladığında ise birçoğu değerlerinin büyük bölümünü kaybettiler. Bu süreçte Apple ve Amazon gibi, diğer kaybedenlerden ayrılan şirketler de vardı. Aynısı kripto için de söylenebilir. Bitcoin’in, dijital varlık çağının Apple’ı olduğunu düşünürsek, onun sadece ayı sezonunu atlatacağını değil, üzerine bir de daha fazla değer kazanacağını da tahmin edebiliriz”

“Sıfırdan balona, sonra yine sıfıra…”

Apple ve Bitcoin konusundaki benzerlik iddiasını bir grafikle de güçlendiren Fidelity yöneticisi, 90’lardaki internet hisseleri endeksindeki büyük oynaklıkları gösterdi. Ayrıca Timmer’in grafiğindeki Bitcoin ve Apple fiyatlanmaları arasındaki benzerlik de dikkat çekiyor. Timmer grafikle ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“Aşağıdaki grafikte bugünkü Bitcoin fiyatı ile Apple’ın 20 sene önceki fiyatının karşılaştırmasını görüyorsunuz (solda). Sağ tarafta ise Bitcoin ile İnteraktif İnternet Endeksi (IIX) karşılaştırması var. IIX, şu anda batmış olan internet hisselerini gösteren bir endeksti. Bu hisseler hiçbir değere sahip değilken bir balona dönüşmüş, daha sonra da değerleri yine sıfıra inmişti. Apple gibi önemli şirketlerin hisselerinin bile, balon patladığında çok fazla düştüğünü ancak sonra yeniden toparlandığını unutmayın. Bitcoin konusunda ne olacağını bize zaman gösterecek”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl