Fidelity yöneticisi Timmer: Bitcoin likidite fırtınasına yakalandı

Geçtiğimiz günlerde, 2022 yılında daha fazla ülkenin El Salvador gibi Bitcoin'i yasal para ilân edebileceği yönünde bir rapor yayımlayan yatırım devi Fidelity'nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, Bitcoin'in gidişatını yorumladı. En büyük kripto paranın 2021 yılının en düşük seviyelerine geri döndüğünü ve bunun iyiye işaret olmadığını belirten Timmer, yine de Bitcoin'in temelde sahip olduğu özelliklerin zamanla daha da ilgi çekeceğini belirtti. Timmer, bir on-chain göstergesi olan "Dormancy Flow" grafiğinin düşüşlerin durduğu bölgede olduğuna da vurgu yaptı.

Twitter hesabından aktif olarak gündemi yorumlayan yatırım şirketi Fidelity yöneticisi Jurrien Timmer, Bitcoin‘deki kısa dönemli gidişatın iyiye işaret olmadığını belirtti. Sosyal medyada son hareketleri değerlendiren Timmer, şu ifadeleri kullandı:

“40 bin doları dip seviye olarak görmüştüm ama…”

“Bitcoin için kötü bir yolculuk olduğunu söyleyebiliriz. Goldman Sachs’ın Bitcoin bazlı varlık sepeti şimdiden 2021’in en düşük seviyelerini gördü bile… Bu iyiye işaret değil. Ben açıkçası, talep modelime ve zincir üstü verilere (uyuyan coin akış göstergesi) dayanarak 40 bin dolar seviyesinin dip olacağını düşünmüştüm. Ancak işte burada, 35 bin dolardayız.”

“Uyuyan coin akışı düşüşleri durduran bölgede”

“Bitcoin bazen beklenti seviyelerini hem aşağı hem de yukarı yönlü aşar. Belki şu anda sadece bu hareketleri görüyoruzdur. Zayıf ellerden güçlü ellere geçen transferleri ölçen, uyuyan coin akışına baktığımızda, şu anda her düşüşü durduran bölgede olduğunu görüyoruz. Bitcoin benim talep modelimi geçmişte birçok kez hem aşağı hem yukarı az ve çok olacak şekilde aştı. Buradaki temellere baktığımda Bitcoin düştükçe, onun olması gereken değerin de altına düşeceğini görüyorum.”

“Likidite fırtınasına yakalanmış durumda”

“Bitcoin-altın değerinde ise destek seviyesine geri döndük. Şu anda kısa vadeli momentumun bir yükseliş ayrışmasına yol açtığını görüyoruz. Ancak Bitcoin açıkça borsanın daha spekülatif tarafını süpüren likidite fırtınasına yakalanmış durumda… Şunu da belirmek lazım ki Bitcoin, kâr etmeyen teknoloji hisseleri gibi değildir ve zamanla daha da çok ilgi görecek temel prensip ve özelliklere sahiptir. Artık likidite tekrardan ortaya çıktığına göre 2022 yılında temeller çok daha önemli olmalı…”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl