Fidelity yöneticisi Timmer: El Salvador’un hamlesi önemli ama abartılıyor

Bitcoin hakkında Ağustos ayında 110 bin dolar tahmininde bulunan ve "Artık ön gösteri bitti, Bitcoin şimdi sahneye çıkıyor" diyen varlık yönetimi devi Fidelity'nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, El Salvador'un yasal para hamlesinin önemli olduğunu ancak abartıldığını söyledi. Bunun çok önemli bir test olduğunu belirten Timmer, "Yeni bir sayfa açılıyor. Neler olacak göreceğiz ama El Salvador'un hamlesi bence abartılıyor" dedi.

El Salvador’un 7 Eylül tarihinde Bitcoin‘i ülkede resmen yasal para haline getirmesi tüm dünyada ciddi şekilde konuşulurken, yönetimi altında yüz milyarlarca dolarlık varlık bulunan Fidelity firmasının makro direktörü Jurrien Timmer, gelişmeyle ilgili CNBC’ye konuştu.

El Salvador hamlesinin önemli olduğunu ancak fazla abartıldığını belirten Timmer, “Sonuçta doların ülkedeki yeri değişmedi. Ülke dolardan Bitcoin’e geçmedi. Evet, önemli bir hamle ama abartılmamalı.” dedi.

Timmer’in CNBC’ye konu hakkında söyledikleri şu şekilde:

“Abartılıyor ama önemli bir test olacak”

Bitcoin hikayesini bir süredir yakından izliyorum. El Salvador’un yasal para ilân etmesi bence çok önemli ama abartıldığını da düşünüyorum. Şunu belirtmek gerekir ki, El Salvador ABD dolarını kaldırmadı. O da Bitcoin gibi yasal bir para. İnsanlar dolar harcama ya da alma gibi seçeneğe sahipler. İşletmeler ise ikisini de kabul etmek zorunda. Bu devlet tarafından zorunlu tutuldu. Bu yüzden bir değişim aracı olarak bu gelişmenin önemli bir test olacağını düşünüyorum.

“Tarihte yeni bir sayfa açılıyor”

Bitcoin’in kıt arzı ve güçlü ağı onu değerli kılan en önemli faktörler. Aynı zamanda proof of work sistemi, merkeziyetsiz olması onu aslında Ethereum‘a göre daha az ölçeklenebilir kılıyor. Ancak bunların hepsi önümüzdeki dönemde görülecek. Bence tarihte yeni bir sayfa açılıyor. Şu anki durum altının 1970’li yıllardaki durumuna benziyor. Ama ters şekilde… Altın bir paradan bir varlığa dönüşmüştü. Bitcoin ise bir değer saklama varlığından paraya ya da para birimine dönüşüyor.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl