Yatırım devi Fidelity’den SEC’ye Bitcoin ETF baskısı

Amerikan çok uluslu finansal hizmet şirketi Fidelity'nin, SEC ile bir ETF toplantısı gerçekleştirdiği ve büyük yatırımcı baskısı sebebiyle Bitcoin ETF başvurusunun onaylanmasını talep ettiği belirtildi. Fideliy'nin SEC'yi, Bitcoin yatırımı yapan şirket ve kişi sayısının her geçen gün arttığına dair uyardığı da iddia edildi.

Fidelity şirketinin birçok yöneticisinin yanı sıra Fidelity Assets başkanı olan Tom Jessop da, SEC yöneticileriyle çevrim içi bir toplantıda 8 Eylül tarihinde bir araya geldi. Toplantıda Jessop’la birlikte Fidelity Investments varlık yönetim direktörü Cynthia Lo Bessette, şirketin başkan yardımcısı Kristy Croushore ve Fidelity Digital Funds yöneticisi Peter Jubber gibi isimler de yer aldı.

Fidelity yöneticilerinin SEC tarafına, yaptıkları Bitcoin ETF başvurusunun onaylanması yönünde sözler söyledikleri belirtildi. Yöneticiler özellikle son dönemde artan yatırımcı baskısının altını çizerken, Bitcoin yatırımı yapan birey ve şirketlerin sayısının da arttığını söylediler.

Bilindiği üzere ABD’de şu ana kadar hiçbir Bitcoin ya da diğer kripto para ETF başvurusu kabul edilmedi. Fidelity’nin yanı sıra VanEck, WisdomTree, SkyBridge gibi şirketlerin başını çektiği 10’dan fazla Bitcoin ETF başvurusu bulunuyor. Hatırlanacağı üzere SEC, VanEck’in Bitcoin ETF başvurusuna olan cevabını geçen hafta 14 Kasım tarihine kadar ertelemişti.

Fidelity şirketi, Wise Origin Bitcoin Fonu başvurusunu Mart ayında yapmıştı ve Haziran ayında da başvuru değerlendirmeye alınmıştı. Geçen hafta yapılan bu toplantı ise Fidelity ve SEC arasındaki ikinci buluşmaydı.

ABD’de hiçbir Bitcoin ETF başvurusu kabul edilmezken ve hepsi beklemedeyken komşu Kanada ise bu konuda hızlı davranmıştı. Purpose Investments’ın ETF’i Kuzey Amerika bölgesinde kabul edilen ilk Bitcoin ETF’i olmuş ve kısa sürede milyarlarca dolar toplamayı başarmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl