Credit Suisse yöneticisi Masters: Bitcoin fiat paralar için tehdit değil

JPMorgan'da bir dönem yöneticilik yapan, birçok finans kuruluşunun da şu anda yönetim kurulunda bulunan endüstrinin önemli isimlerinden Blythe Masters, Bitcoin ve diğer kripto paraların fiat paraları ve bankacılık sektörünü işe yaramaz hale getireceği fikrine şüpheyle baktığını belirtti.

Kredi risk primi sisteminin mucidi olarak bilinen finans dünyasının önemli ismi ve Credit Suisse Group ile Maersk gibi dev şirketlerin yönetim kurulu üyesi Blythe Masters, Hong Kong’da katıldığı bir konferansta kripto paralar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“Enflasyon korumasında kendini hala kanıtlamadı”

Birçok uzmanın aksine, Bitcoin’in bankacılık sistemini ve fiat paraları tehlikeye sokacağı düşüncesine şüpheyle yaklaştığını dile getiren Masters, şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’in en sonunda fiat para birimlerini sistemin tamamen dışına atacağı ve bankacılık sektörünü değersizleştireceği yönünde yapılan yorumlara şüpheyle yaklaşıyorum. Dijital varlıkların enflasyon karşısında koruma sağladığı fikri henüz kendisini net şekilde göstermiş değil. Sınırsız sayıda kripto para seçeneği, uzun dönem enflasyon karşısındaki koruma konusunda soru işaretleri yaratıyor”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bloomberg analistleri, Bitcoin ETF onayı için tarih verdi

Bilindiği üzere Bitcoin’in 21 milyonla sınırlı olan arzı, son yıllarda birçok yatırımcının en büyük kripto paraya yatırım yapmasını sağlamıştı. Tüm dünyada her geçen gün artan enflasyon rakamları, Bitcoin’e yatırım yapan kişi sayısını da özellikle 2021 yılında ciddi şekilde artırmıştı.

“Mevduat hesapları gözden düşebilir”

24Mart yani dün sona eren konferansta, Masters dışında finans dünyasının birçok önemli ismi de yer aldı. Bu kişilerden biri olan Blockchain Centre CEO’su Tadas Maurukas, özellikle mevduat hesapları hizmetlerinin ileriki dönemde gözden kaybolabileceğini belirtti:

“Mevduat sahipleri, daha iyi faiz oranları sebebiyle kripto paralarda staking yapmayı tercih edebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl