ABD kurumu FinCEN’den Rusya’nın kripto para kullanımına karşı uyarı

Batı'nın Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlar her geçen gün daha da artarken Rusların yasakları baypas etmek için kripto paraları kullanmasına karşı da önlemler artırılmaya çalışılıyor. ABD'li otoriteler son olarak "dönüştürülebilir sanal paralar" konusunda finansal kurumlara bir uyarı geçti.

Rusya’nın Ukrayna’nın işgali Batı dünyasının adeta bir araya gelmesine ve Rusya’ya karşı birleşmesine sebep olurken, ekonomik yaptırımlar da etkisini göstermeye başladı.

Rusların özellikle Avrupa’daki birçok emlak ve lüks yatlarına el koyulurken, ekonomik yaptırımların kripto paralar kullanılarak baypas edileceği iddiaları da çok konuşuldu.

ABD’nin finansal suçları kontrol birimi olan FinCEN ise kurumsal firmaları bir kez daha “kırmızı alarm” durumunda olmaları konusunda uyardı. Rusya’nın yaptırımları aşma çabalarında “dönüştürülebilir sanal para” (CVC’ler) kullanabileceğini belirten kurum, geçtiği uyarı notunda şu sözlere yer verdi:

“Genel olarak BSA kapsamında para hizmetleri işletmeleri olarak kabul edilen CVC değiştiricileri ve yönetim firmaları gibi CVC akışlarına ilişkin görünürlük sağlayabilen şirketler de dahil olmak üzere tüm finansal kurumların, olası yaptırımlardan kaçma ile ilişkili şüpheli faaliyetleri tespit edip, hızlı bir şekilde bize bildirmeleri ve riskler için gerekli önlemleri almaları kritik önemdedir”

Yapılan açıklamada ayrıca likidite sorunu olacağından ötürü sadece CVC kullanarak Rusya Federasyonu gibi bir büyük ülkenin yaptırımlardan kaçmasının gerçekçi olmadığı da belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Biden, kriptoyla ilgili kararnameyi bu hafta imzalayabilir

Şu ana kadar bu yönde gösterge yok

Bilindiği üzere ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan FinCEN, ABD yaptırımlarının gidişatını yönetmesininyanı sıra kara para aklama risklerini ve genel standartları belirleyerek raporlama görevine de sahiptir. Yaptırımların dile getirildiği ilk dönemde Rusların kripto para geçişi yapacağına yönelik olan iddialar bir hayli fazlaydı ancak uzmanlar, bu yönde denemelerin olduğuna yönelik ellerinde çok az gösterge olduğunu belirtiyorlar.

FinCEN başkanvekili Him Das yaptığı açıklamada, “Kripto para gibi yöntemler kullanarak yaptırımlarımızdan kaçıldığını görmesek de, şüpheli faaliyetlerin derhal bildirilmesi ulusal güvenliğimiz ve Ukrayna ve halkını destekleme çabalarımız için önemlidir” dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl