Finlandiya, 1889 BTC sattı: 2016’da ele geçirilmişti

Tüm dünyada kripto paraların regüle edilmesi çalışmaları devam ederken, yasa dışı aktivitelerden elde edilen Bitcoin'ler de ülkelerin resmi kurumları tarafından satılıyor. Bu ülkelere son olarak Finlandiya da eklenirken, 1889 Bitcoin'in tam satış zamanı ise açıklanmadı. Finli yetkililerin elinde hala 90 adet BTC bulunduğu belirtildi.

Yasa dışı aktivitelerden elde edilen kripto paraların ciddi şekilde artması, ülkelerin yaptığı satışlarda da yükselişlerin olmasına neden oluyor. Geçmişte sadece ABD’nin uyguladığı bu sisteme son dönemde Fransa ve İsveç ile Finlandiya gibi Kuzey ülkeleri de eklendi.

1889 BTC satıldı

Finlandiya’nın gümrük yetkililerinin yıllara dayanan birçok operasyonda ele geçirdiği yasa dışı işlemlerle elde edilmiş Bitcoin‘lerin önemli bir bölümünün de bu yaz satıldığı açıklandı. 1889 BTC’nin satıldığı belirtilirken, satışların tam tarihleri ise verilmedi.

Satışlarda, gümrük daireleriyle sözleşmeli olarak iş yapan iki kripto aracılık firması rol alırken, kripto paraların tam olarak ne zaman ele geçirildiği bilinmiyor fakat tahminler büyük bölümünün 2016 yılı içerisinde ele geçirildiği yönünde. Finlandiya güvenlik güçleri, 2016 yılında gerçekleştirdikleri büyük bir operasyonda 1666 BTC’ye el koymuştu.

Kazançlar savaş mağdurlarına gönderilecek

Hatırlanacağı üzere Finlandiya Maliye Bakanı Annika Saarikko, daha önce yaptığı açıklamada bu tür satışlardan elde edilecek olan gelirlerin tamamiyle Ukraynalı savaş mağdurlarına gönderileceğini açıklamıştı.

Finlandiya’da kripto para yatırımcılarının sadece regüle edilmiş kurumlar üzerinden işlem yapmasına izin veriliyor ancak ülke dışındaki şirketlerin websitelerine ulaşım da serbest bırakılmış durumda…

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl