Fitch’ten El Salvador’a Bitcoin darbesi: Kredi notu “çöp seviyesi”ne indirildi

Dünyanın önemli derecelendirme kuruluşlarından olan Fitch, El Salvador'un Bitcoin hamlesiyle ilgili yeni bir değerlendirmede bulundu ve ülkenin yatırım notunu B-'den, "çöp" olarak tâbir edilen ve "yükümlülüklerini yerine getirememe seviyesi" olarak görülen CCC'ye düşürdü. Fitch ayrıca ülkede gücün Bukele etrafında toplandığını iddia etti.

Haziran ayında Bitcoin yasasını meclisinden geçiren ve Eylül ayında yasayı resmen yürürlüğe sokarak, dünyada Bitcoin’i yasal para ilân eden ilk ülke olan El Salvador’a, ABD’li derecelendirme kuruluşu Fitch’ten olumsuz bir haber geldi. Merkezleri New York ve Londra’da bulunan kurum, ülkenin kredi notunu “çöp seviyesine” indirdi.

Ülkenin Bitcoin hamlesinin büyük risk teşkil etmeye devam etmesi ve kısa vadeli borca olan bağımlılığın artması, not seviyesinin B-‘den CCC’ye düşürülmesinde en büyük pay sahibi etkenler olarak gösterildi. Fitch açıklamasında ayrıca 2023 yılının Ocak ayında El Salvador’un ödemesi gereken 800 milyon dolarlık küresel tahvil öncesinde de bu durumların büyük bir risk yarattığı belirtildi.

“Güç Bukele’de toplanıyor”

Fitch yaptığı açıklamada devlet başkanı Nayib Bukele’yi de eleştirdi ve ülkede kurumların zayıfladığını, gücün ise başkanlıkta toplandığını, bunun da ileriye dönük tahminleri ‘öngörülemez’ seviyeye getirdiği aktarıldı:

“Gücün başkanlık konumunda toplanmaya başlaması ve kurumların zayıflaması, ülke politikalarındaki tahmin edilemezliği artırıyor. Bitcoin’in yasal para olarak ilân edilmesi de, 2022-2023 döneminde IMF’nin finans programının başlatılmasıyla ilgili konuda da belirsizlik yaratıyor.”

Moody’s de düşürmüştü

Hatırlanacağı üzere Fitch, Ağustos ayında da El Salvador’un Bitcoin hamlesiyle ilgili çeşitli endişelerinin olduğunu açıklamıştı. Bir başka derecelendirme kuruluşu Moody’s de El Salvador’un notunu geçen sene düşürmüş ve bu kararıyla ilgili de yine Bitcoin hamlesine vurgu yapmıştı.

Bloomberg Endeksi’nde El Salvador’un tahvillerinin, gelişmekte olan piyasalarda 2021 yılının en kötü performans gösteren varlıklarından biri olduğu belirtilirken, ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya da, kısa süre önce borç ödeyememe gibi bir durumun oma ihtimalini yüzde 0 olarak gördüğünü söylemişti.

Volkan tahvilleri geliyor

Bilindiği üzere El Salvador başkanı Nayib Bukele, Kasım ayında ülkesinde yaptığı bir konuşmada Bitcoin şehrini ve “Volkan tahvilleri” adını verdiği Bitcoin destekli tahvilleri duyurmuştu. El Salvador’un 10 yıllık tahvilleri %13’lük faiz verirken, volkan tahvillerinde ise bu rakam %6.5 olarak açıklanmıştı.

Bukele, tahvil satışlarından gelecek paranın yarısıyla Bitcoin alacaklarını, diğer yarısıyla da Bitcoin şehrini inşaa edeceklerini söylemişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl