Florida Valisi, Fed dijital parasını resmen yasakladı

Geçtiğimiz mart ayının ortalarında Floridalıları merkez bankası dijital parası (CBDC) ve devlet gözetiminden korumaya yönelik bir mevzuat açıklayan Florida Valisi Ron DeSantis, eyalette CBDC'leri resmen yasakladı.

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine karşı Cumhuriyetçi Utah Senatörü Mike Lee ile birlikte bayrak açan Florida Valisi Ron DeSantis eyalet içinde CBDC’leri resmen yasakladı.

Vali, hükümet kontrolündeki bir dijital para biriminin olumsuz etkilerine olan inancını her zaman açıkça dile getirmiş ve geçtiğimiz mart ayında bu yolda CBDC’lere karşı bir yasa tasarısı sunmuştu.

Yeni yürürlüğe giren mevzuat, “Florida vatandaşlarını bir CBDC uygulaması yoluyla Biden yönetimi tarafından finans sektörünün potansiyel kötüye kullanımına karşı korumayı” amaçlıyor.

DeSantis daha önce, hükümet tarafından kontrol edilen bir dijital para biriminin öncelikle bir gözetim ve kontrol aracı olarak hizmet edeceğini belirtmişti. Ayrıca, “Florida tüketicilerini” dijital para biriminin getireceği sonuçlardan koruma umudunu da dile getirmişti.

Vali DeSantis’ten nakit para vurgusu

Vali konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu cin, bir kez şişeden çıktıktan sonra onu tekrar şişeye sokmanın çok zor olacağını düşünüyorum. Bilirsiniz, nakit kraldır, buna sahip olduğunuzda kendi kaderinizi kontrol edersiniz.” dedi.

Öte yandan söz konusu mevzuat, Florida Tekdüzen Ticaret Kanunu kapsamında federal olarak bir değişim aracı olarak kabul edilen herhangi bir CBDC’nin kullanımını kısıtlamayı amaçlıyor.

Mevzuatta ayrıca, alternatif bir uluslararası para biriminin benimsenmesine karşı önlemler alınırken eyaletlere benzer yasaları uygulama çağrısında bulunuluyor.

DeSantis, CBDC’ler konusunda yalnız değil

DeSantis bu adımla benzer yasaklar çağrısında bulunan bazı Amerikalı siyasetçiye katılmış oldu. Bunlar arasında geçmişte Bitcoin‘e olan inancını gösteren Ted Cruz da yer alıyor. Ayrıca, şu anda başkanlığa aday olan Robert F. Kennedy Jr da benzer görüşler dile getirmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl