FTX ile ilgili büyük soru işareti: ABD’de banka sahibi olabilir

FTX borsasının iflas başvuru sürecinde ulaşılan bilgiler şaşırtmaya devam ediyor. Kripto para borsası FTX’in iflasında ortaya çıkan pek çok beklenmedik varlıktan biri de ülkenin en küçük bankalarından birinin hissesi.

New York Times’ın haberine göre, Washington Eyaletindeki Farmington State Bank adlı bankanın tek bir şubesi ve bu yıla kadar sadece üç çalışanı vardı. Banka, online bankacılık ya da kredi kartı bile sunmuyordu.

Bu küçük bankanın FTX’in çöküşüyle olan bağlantısı, borsa ve operasyonları hakkında yeni soruların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bunlar arasında; “Bahamalar merkezli FTX daha geniş bir finansal sistemle ne kadar yakından bağlantılı? Regülatörler başka neleri gözden kaçırmış olabilir? FTX’in kayıp varlıklarını ararken Farmington milyarlarca dolarlık iflasın içine nasıl sürüklenecek?” soruları yer alıyor.

FTX ile Farmington State Bank arasındaki bağlar mart ayında, FTX’in kardeşi trading firması Alameda Research’ün bankanın ana şirketi FBH’ye 11.5 milyon dolar yatırım yapmasıyla başladı.

Farmington o dönemde, 4 bin 800 banka arasında ülkenin en küçük 26. bankası olarak yer alıyordu. Federal Mevduat Sigorta Kurumu’na göre net değeri ise 5.7 milyon dolardı.

Sam Bankman-Fried’in sağ kolu yönetti

Mali düzenleyicilere göre bankanın net değerinin iki katından fazla olan FTX’in yatırımı, borsanın kurucusu Sam Bankman-Fried’in üst düzey yardımcısı olan Ramnik Arora tarafından yönetildi. Arora, FTX’in Sequoia Capital ile diğer risk sermayedarlarıyla imzaladığı ve sonunda başarısız olan çok daha büyük anlaşmaların çoğundan sorumluydu.

Farmington’ın şaşırtıcı bağlantıları

Öte yandan, Farmington’ın kriptoyla ilgili birden fazla bağlantısı bulunuyor. FBH bankayı 2020 yılında satın aldı. FBH’nin başkanı, 1980’lerde çizgi film Inspector Gadget’ın ortak yaratıcısı olmasının yanı sıra, FTX gibi Bahamalar merkezli Deltec Bank’ın da başkanı olan Jean Chalopin. Deltec’in en tanınmış müşterisi, 65 milyar dolarlık varlığa sahip bir kripto para şirketi olan ve dolara sabitlenmiş bir sabit coin sunan Tether.

Satın alma işleminden önce, Farmington’ın mevduatları on yıl boyunca yaklaşık 10 milyon dolar seviyesinde sabit kalmıştı. Ancak bu yılın üçüncü çeyreğinde bankanın mevduatları yaklaşık yüzde 600’lük bir artışla 84 milyon dolara yükseldi. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (F.D.I.C.) verilerine göre, bu artışın 71 milyon dolarının ya da neredeyse tamamının sadece dört yeni hesaptan kaynaklandığını gösteriyor.

FTX’in Farmington için planının ne olduğu henüz belli değil. İnternette Farmington artık Moonstone Bank olarak geçiyor. Bu ismin marka tescili FTX’in yatırımından birkaç gün önce yapılmıştı. Moonstone’un web sitesi Bitcoin veya diğer kripto paralar hakkında hiçbir bilgi vermiyor.

FTX’in federal regülatörler tarafından onaylanması gereken ABD lisanslı bir bankada hisse satın almasına nasıl izin verildiği belirsiz. Bankacılık sektöründeki uzmanlar, regülatörlerin FTX’in bir ABD bankasında çoğunluk hissesi edinmesine bilerek izin vermelerinin olası olmadığını söylüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl